Czy ćwiczenia rehabilitacyjne można wykonywać samodzielnie w domu?

Rehabilitacja to rodzaj kompleksowych masaży i ćwiczeń, które mają za zadanie przywrócić osobie niepełnosprawnej lub kontuzjowanej pełną sprawność. Z reguły są to czynności wymagające bogatej wiedzy o anatomii człowieka, a także doświadczenia, dlatego powinni je wykonywać tylko profesjonaliści. Zdarza się jednak, że lekarze zalecają domowe ćwiczenia rehabilitacyjne, które mają w pewnym stopniu przyczynić się do poprawy kondycji fizycznej. Czy taką aktywność rzeczywiście można podejmować w domu?

Samodzielna rehabilitacja – czy można się jej podejmować?

Odpowiedź brzmi, zdecydowanie tak. Istnieją bowiem zestawy prostych ćwiczeń, które z powodzeniem można wykonywać samodzielnie, bez obawy o uszczerbek na zdrowiu. Mogą one obejmować zarówno wszystkie, jak i konkretne partie ciała. Przykładowo chcąc usprawnić nogi można wykonywać tzw. siedzący marsz. Należy podnosić na przemian obydwie nogi, aż do klatki piersiowej, a następnie opuszczać je kładąc stopę na podłodze. Jeżeli z kolei niesprawne są nasze barki, to splatając palce u dłoni możemy robić okrężne ruchy, które mają za zadanie pobudzić mięśnie. Ważne, aby były to ruchy spokojne i kontrolowane, nie narażające ramion na zbytni wysiłek.

Podobny proces możemy poczynić z niemal każdą inna częścią ciała. Takie ćwiczenia warto wzbogacić też o rozciąganie, czy pracę z odpowiednim sprzętem, takim jak specjalne wałki. Ich przykładem jest np. https://erehabilitant.pl/produkt/walek-rehabilitacyjny/, który wraz z wykonaniem odpowiedniego masażu pozwoli odpowiednio wzmocnić mięśnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

piętnaście + trzynaście =