Z jakich elementów składa się układ zawieszenia w samochodach osobowych?
Technologie & IT
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Z jakich elementów składa się układ zawieszenia w samochodach osobowych?

Układ zawieszenia w samochodach osobowych można podzielić na dwie części. Pierwsza z nich to podwozie, a druga to układ zawieszenia.

Podwozie to główna rama, w której mieszczą się wszystkie podzespoły i podtrzymuje je na miejscu, a także zapewnia ochronę przed uszkodzeniami. Posiada również szereg innych funkcji, które pomagają zachować bezpieczeństwo na drodze i ułatwiają prowadzenie pojazdu.

Układ zawieszenia składa się z czterech głównych elementów:

Sprężyny zawieszenia

Służą one do podtrzymywania ciężaru Twojego pojazdu i absorbowania niektórych nierówności na drodze, abyś nie odczuwał ich tak bardzo podczas jazdy. Robią to poprzez ściskanie, a następnie powrót do pierwotnego kształtu, gdy nie są ściskane.

Kompresor

Kompresor jest odpowiedzialny za zapewnienie ciśnienia powietrza do poduszek powietrznych. Znajduje się pod maską i można się do niego dostać po zdjęciu panelu na górze wnęki silnika. Kompresor BMW czy też innej marki samochodu jest podłączony do przełącznika elektrycznego, który aktywuje go w razie potrzeby. Po aktywacji zaczyna pompować powietrze do poduszki, aż do osiągnięcia maksymalnego limitu ciśnienia.

Amortyzatory

Ich zadaniem jest pochłanianie wstrząsów podczas uderzenia w nierówności lub wyboje na drodze, co sprawia, że jest ona znacznie gładsza dla kierowców, którzy jadą po nierównym terenie. Robią to poprzez ściskanie w momencie uderzenia, a następnie powracają do swojego pierwotnego kształtu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Z ilu letnim dzieckiem warto po raz pierwszy odwiedzić dentystę?
Z ilu letnim dzieckiem warto po raz pierwszy odwiedzić dentystę?
Pierwsza wizyta dziecka u dentysty jest tematem, który budzi często niepokój. Pojawia się obawa o to, jak maluch znosi pobyt […]
Bezpieczny transport drogocennych mebli – jak przewieźć je do nowego domu?
Bezpieczny transport drogocennych mebli – jak przewieźć je do nowego domu?
Transport mebli może być trudny z kilku powodów. Oprócz widocznych gabarytów na stopień trudności tego przedsięwzięcia wpływa również to, jaki […]
Jak wygląda praca trenera personalnego?
Jak wygląda praca trenera personalnego?
Od kilku lat panuje w naszym kraju moda na zdrowy tryb życia, objawiająca się m.in. regularnym chodzeniem na siłownię czy […]
Ostatnie wpisy