Gluten – co warto wiedzieć?
Forma i zdrowie
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Gluten – co warto wiedzieć?

Gluten jest białkiem występującym w pszenicy, jęczmieniu i życie. Gluten jest tym, co pomaga chlebom rosnąć, utrzymuje wypieki razem i nadaje im charakterystyczną teksturę.

Gluten można znaleźć w wielu produktach spożywczych, w tym w makaronach, ciastkach, ciastach, a nawet w niektórych sosach sojowych.

Gluten znajduje się również w wielu lekach. To może powodować problemy dla osób, które są wrażliwe na gluten. Osoba, która ma celiakię nie może spożywać żadnego glutenu w ogóle, ponieważ spowoduje to uszkodzenie jelita cienkiego i innych narządów.

Wiele osób decyduje się na przejście na dietę bezglutenową, ponieważ czują się lepiej, gdy to robią. Może to być, że mają alergie lub inne warunki medyczne, które są spowodowane przez jedzenie glutenu. Niektórzy ludzie uważają, że przejście na jedzenie bezglutenowe pomaga im schudnąć lub czuć się mniej zmęczonym po posiłkach.

Nietolerancja glutenu

Niektórzy ludzie nie mogą trawić białka glutenu, co może powodować problemy trawienne, takie jak biegunki i zaparcia. Ludzie z celiakią mają autoimmunologiczną odpowiedź na gluten, co powoduje uszkodzenie jelita cienkiego, jeśli go jedzą. Jeśli nie jesteś pewien, czy masz celiakię lub po prostu chcesz unikać glutenu z innych powodów, unikanie go może pomóc złagodzić objawy zespołu jelita drażliwego (IBS) i innych warunków, które mogą być związane z nietolerancją glutenu.

Celiakia

Celiakia to zaburzenie autoimmunologiczne, w którym spożywanie glutenu uszkadza wyściółkę jelita cienkiego. To sprawia, że trudno jest prawidłowo wchłaniać składniki odżywcze z pożywienia, ponieważ kosmki (wystające palce) w jelicie cienkim nie funkcjonują już prawidłowo. Kiedy masz celiakię, spożywanie jakiejkolwiek ilości glutenu uszkodzi Twój organizm – nawet niewielka ilość może sprawić, że objawy będą gorsze niż wcześniej. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Skuteczne sposoby walki ze stresem
Skuteczne sposoby walki ze stresem
Żyjemy w czasach, w których już nawet małe dzieci borykają się dolegliwościami spowodowanymi stresem. Ciągły pośpiech, nadmiar obowiązków, ogromna presja […]
Jakie systemy wspomagają przedsiębiorstwa i firmy?
Jakie systemy wspomagają przedsiębiorstwa i firmy?
Świat biznesu stale się rozwija i zmienia. Jeśli chcesz odnieść sukces, musisz dostosować się do tych zmian. Jednym ze sposobów, […]
Wszystko o serwisowaniu klimatyzacji
Wszystko o serwisowaniu klimatyzacji
Serwisowanie klimatyzacji (zobacz: klimatyzacja Warszawa) jest bardzo istotne, ponieważ niesprawne urządzenie może mieć nie tylko obniżoną wydajność, ale zagraża także […]
Ostatnie wpisy