Właściwości zdrowotne dzikiego bzu
Forma i zdrowie
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Właściwości zdrowotne dzikiego bzu

Dziki bez to roślina, która wykazuje szereg cennych dla zdrowia właściwości, dlatego też w okresie jesienno-zimowym warto zabrać się za przygotowanie przetworów z czarnego bzu. Jeśli chodzi o właściwości lecznicze dzikiego bzu, to warto wiedzieć o tym, iż pomaga on wyregulować trawienie i pracę nerek, zwalcza objawy przeziębienia oraz gorączkę, pomaga oczyścić organizm z toksyn, a także pomaga wygładzić cellulit.

Syrop z dzikiego bzu

Najpopularniejszym przetworem z dzikiego bzu jest leczniczy syrop, który stanowi bogactwo witaminy A oraz witaminy C. Dzięki tym dwóm witaminom można utrzymać swój układ immunologiczny w dobrej kondycji. Owoce dzikiego bzu zawierają ponadto bardzo duże ilości minerałów oraz antyoksydantów, dlatego też po syrop z tej rośliny warto sięgać w sezonie jesienno-zimowym, aby ustrzec się infekcji. Syropem z czarnego bzu w naturalny sposób pokonamy gorączkę, rozgrzejemy się i ułatwi on nam odksztuszanie.

Marmolada z dzikiego bzu

300 g obranych i umytych owoców dzikiego bzu należy wsypać do garnka z grubym dnem, zasypując je następnie 200 g obranych i pokrojonych na kawałki jabłek oraz 200 g cukru. Całość należy podgrzać i smażyć na średnim ogniu przez około 10 minut, czyli do momentu aż całość będzie bulgotać. W tym momencie ogień należy zmniejszyć, dodając do owoców sok wyciśnięty z jednej cytryny. Gdy marmolada zmniejszy swoją objętość o 1/3 należy zdjąć garnek z ognia, przelewając powstałą konfiturę do słoików.

Sok z dzikiego bzu

Kilogram umytych owoców dzikiego bzu należy zalać 1/2 litra wody, gotując je do momentu, aż zaczną pękać. Po ostygnięciu płynu należy je odsączyć, dodając następnie kilogram cukru oraz sok wyciśnięty z jednej cytryny. Wszystkie składniki należy podgrzać, przelewając następnie do butelek. Sok z dzikiego bzu z uwagi na właściwości odtruwające polecany jest do spożycia w celu oczyszczenia organizmu z toksyn oraz niebezpiecznych produktów przemiany materii. Taki sok może być również stosowany przy problemach z nerkami, a także w stanach zapalnych żołądka.

Nalewka z dzikiego bzu

Kilogram owoców należy zalać litrem spirytusu, odstawiając następnie słoik w ciepłe miejsce. Przed dwa tygodnie należy każdego dnia potrząsać słoikiem, aby spirytus dostał się w każde zagłębienie. Do garnka należy wsypać 1/2 kg cukru, cynamon, kilka goździków, skórkę z cytryny oraz 1 litr wody. Całość należy gotować przez 10 minut, po czym konieczne jest wystudzenie mieszanki. Tak przygotowany wywar należy następnie wymieszać z zalanymi spirytusem owocami, odstawiając mieszankę na 3 dni. Po tym czasie całość należy przecedzić, przelewając nalewkę do butelki.

Taka nalewka wykazuje właściwości wykrztuśne, napotne i przeciwgorączkowe, dlatego też warto zażywać ją w trakcie przeziębienia. Oprócz tego nalewka z dzikiego bzu pomaga załagodzić ból, a także wykazuje działanie przeczyszczające.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Album ze zdjęciami – idealny pomysł na uwiecznienie wspólnych chwil z ukochaną osobą
Album ze zdjęciami – idealny pomysł na uwiecznienie wspólnych chwil z ukochaną osobą
Wspólnie spędzone z ukochaną osobą chwile są bezcennym darem. Niestety, nie można ich zamknąć w pudełku i zatrzymać na później. […]
Jak dopasować krzesła do wygody użytkowników i do reszty wystroju?
Jak dopasować krzesła do wygody użytkowników i do reszty wystroju?
Jadalnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu, ponieważ to właśnie w nim spędzamy czas ze swoimi bliskimi nie […]
Czy warto stosować suplementy diety?
Czy warto stosować suplementy diety?
Każdy z nas chce cieszyć się zdrowiem i dobrą odpornością. Szczególnie w sezonie jesienno-zimowym sezonie infekcji jesteśmy narażeni na wiele […]
Ostatnie wpisy