Jak samemu w domu można przyrządzić zdrowe i niskokaloryczne posiłki?

Zdrowe posiłki powinny być podstawą diety każdego z nas. Eliminując niektóre składniki, a jednocześnie zwiększając dawkę innych, takich jak warzywa i owoce, możemy znacznie obniżyć kaloryczność posiłków. Dania dietetyczne wspomagają proces odchudzania, a także korzystnie wpływają na układ trawienny, zapobiegając tym samym otyłości oraz różnym chorobom układu pokarmowego. Zatem co powinniśmy wiedzieć, aby samemu prawidłowo przygotować zdrowe i niskokaloryczne posiłki?

3 zasady przygotowywania dietetycznych posiłków w domu

1. Wybieraj produkty wysokiej jakości

Powinniśmy jak najczęściej sięgać po pełnowartościowe produkty z etykietą Bio. Zdrowa żywność to taka, która produkowana jest bez użycia m.in.: antybiotyków, pestycydów, nawozów sztucznych czy chemicznych środków ochrony roślin. Wplatanie takich produktów do codziennej diety to pierwszy krok do zdrowszego stylu życia.

2. Dbaj o zbilansowane posiłki

Każdy z nas powinien indywidualnie dobrać dietę do swoich potrzeb, jednak niezależnie od tego, każdy posiłek powinien składać się z określonej grupy produktów. Zrównoważona dieta powinna opierać się w szczególności na warzywach i owocach dostarczających nam witaminy oraz inne składniki odżywcze. Powinniśmy spożywać także dużo chudego mięsa będącego cennym źródłem białka oraz ryb, w których zawarte są kwasy omega-3. Błonnik występujący w kaszach oraz makaronach jest szczególnie przydatny w przyspieszeniu przemiany materii, dlatego warto sięgać po nie częściej. Jednym z najzdrowszych makaronów bogatych w błonnik i składniki odżywcze jest makaron gryczany, który jako produkt Bio można znaleźć m.in. na stronie https://marketbio.pl/category/zdrowa-zywnosc-makaron-gryczany. Nie zapominajmy również o tłuszczach roślinnych, które odgrywają ogromną rolę we wchłanianiu się witamin do krwiobiegu.

3. Pamiętaj o kaloriach

Aby przyrządzić posiłki o obniżonej wartości kalorycznej powinniśmy kontrolować jak wiele i co kładziemy na talerz. Mogą nam to ułatwić różnorodne aplikacje do liczenia kalorii, dzięki czemu odchudzanie może stać się przyjemne, a my z łatwością wywołamy tzw. deficyt kaloryczny. 

Podsumowanie

Jak się okazuje niskokaloryczne dania nie muszą należeć do nudnych i czasochłonnych, a przygotowanie ich w odpowiedni sposób sprawi, że będą nie tylko zdrowe, ale także smaczne. Warto więc odżywiać się zdrowo i zacząć dbać o swoje zdrowie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 × pięć =