Transport jest jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki. Codziennie tysiące samochodów dostarcza towary do sklepów, warsztatów, magazynów, fabryk, na budowy. Inżynierowie na całym świecie pracują nad tym, by usprawnić załadunek i rozładunek materiałów. Z tego powodu pojawiają się nowe rozwiązania dotyczące wywrotek i naczep samochodowych.
Dziś trudno sobie wyobrazić, by rozładunek ogromnej, wyładowanej po brzegi naczepy, wykonywano ręcznie. Od lat używa się w transporcie palet, które ładowane i rozładowywane są za pomocą wózków widłowych. Co w przypadku gdy nie ma takiej możliwości? Nie każdy towar można spakować na palety. Sytuacja taka dotyczy, chociażby piasku, nawozów, węgla czy gruzu.
Najbardziej znanym sposobem rozładunku sypkich materiałów jest wykorzystanie wywrotek. Wiele współczesnych samochodów tego typu, potrafi przychylić naczepę nie tylko do tyłu, ale i na boki. Ułatwia to rozładunek szczególnie w miejscach trudniej dostępnych.
Innym rozwiązaniem ułatwiającym rozładunek są naczepy z ruchomą podłogą. Rozwiązanie takie pozwala na rozładunek towarów, kiedy nie ma możliwości wjechania sprzętu ciężkiego do wnętrza ciężarówki. Dzięki ruchomej podłodze towar jest przesuwany w kierunku krawędzi przestrzeni ładunkowej, gdzie może być podejmowany przez personel zajmujący się ładunkiem. Ruchoma podłoga wykorzystywana jest także przy załadunku samochodu.
Rozwiązania takie ułatwiają pracę wszystkim osobom, które pracują przy rozładunku towarów.