Wulkanizacja to proces, który przekształca gumę w materiały elastomerowe. Najpopularniejszym rodzajem wulkanizacji jest wulkanizacja siarkowa, która polega na ogrzewaniu gumy, a następnie mieszaniu jej z siarką. Innym rodzajem wulkanizacji jest wulkanizacja utwardzana nadtlenkiem, w której zamiast siarki stosuje się nadtlenki organiczne. Na stronie http://www.prostauto.pl/wulkanizacja.html możesz zamówić taką usługę.
Wulkanizacja jest procesem, w którym surowa guma (poliizopren) jest wytwarzana w użyteczne produkty, takie jak opony, podeszwy butów i węże. Nazwa „wulkanizacja” pochodzi od Wulkana, rzymskiego boga ognia. W 1839 roku Charles Goodyear odkrył, że ogrzewanie naturalnej gumy z siarką pozwoli uzyskać trwały materiał nadający się do wielu zastosowań.
Pierwsze komercyjne zastosowanie miało miejsce w 1844 r., kiedy Goodyear wyeksportował 10 ton tkaniny pokrytej gumą do Australii w celu wykorzystania jej w oponach wozów rolniczych. Od tego czasu wulkanizacja była wykorzystywana do wytwarzania wielu innych produktów, takich jak między innymi dętki rowerowe i opony samochodowe.
Wybór siarki lub nadtlenku zależy od rodzaju materiału, który jest wytwarzany. Na przykład w przypadku opony wykonanej z naturalnej gumy do wytworzenia jej trwałej, elastycznej struktury użyto by siarki. Z drugiej strony, gdybyś produkował zabawkę z gumy syntetycznej, wtedy nadtlenek byłby bardziej odpowiedni, ponieważ nie wpływa na właściwości fizyczne materiału w takim stopniu jak siarka.