Rodzaje łożysk tocznych
Technologie & IT
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Rodzaje łożysk tocznych

Łożysko toczne to część, w której pomiędzy dwoma pierścieniami znajdują się specjalne elementy toczne, stykające się z ich bieżniami i gwarantujące ich obrót względem siebie. Pierścień wewnętrzny jest umieszczony najczęściej na czopie wału, natomiast zewnętrzny jest nieruchomo osadzony w oprawie. Największą zaletą omawianych konstrukcji jest ich ogromna różnorodność oraz duża uniwersalność. Posiada je w swoim bogatym asortymencie każdy wyspecjalizowany sklep z łożyskami (stacjonarny lub internetowy). 

Części, od których zależy prawidłowe funkcjonowanie wielu maszyn

Łożyska toczne, pełniące ważną funkcję w pracy licznych maszyn, narzędzi i urządzeń, można podzielić ze względu na rodzaj przenoszonych obciążeń (poprzeczne, skośne i wzdłużne), stopień wychylenia się pierścienia zewnętrznego (zwykłe oraz wahliwe), a także kształt elementu tocznego. Do tej ostatniej kategorii zaliczamy następujące łożyska:

Kulkowe – najpowszechniej stosowane, w których elementem tocznym są kulki wykonane z metalu o różnej średnicy, a także liczbie. Części te są cenione z powodu możliwości przenoszenia całkiem sporych obciążeń promieniowych i osiowych. Często można je spotkać w podzespołach samochodów osobowych. 

Walcowe – niezwykle trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Zamiast kulek mają wbudowane walce, co powoduje, że powierzchnia styku jest większa, a tym samym zwiększeniu ulega również nośność.  

Stożkowe – wyróżniają się niesymetrycznym, stożkowym kształtem, dzięki czemu znakomicie znoszą nawet ogromne obciążenia. Poza tym nie generują nadmiernego hałasu i nie wydzielają ciepła. 

Baryłkowe – znajdują zastosowanie zwłaszcza w wielkich maszynach przemysłowych, ponieważ odznaczają się ponadprzeciętną nośnością (kulista bieżnia pierścienia zewnętrznego).

Igiełkowe – wyposażone w długie i cienkie wałeczki o średnicy ok. 5 mm, zamknięte w koszykach i wyróżniające się małymi oporami toczenia. Są stosowane przede wszystkim w silnikach wysokoobrotowych (przenoszą wyłącznie obciążenia poprzeczne).   

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Agencja SEOBooster tylko czeka na efektywną współpracę!
Agencja SEOBooster tylko czeka na efektywną współpracę!
Czym jest agencja SEOBooster? Agencja SEOBooster to firma świadcząca usługi marketingu internetowego. Oferuje szereg różnych usług, w tym marketing w […]
Jak dobrać odpowiedni kosmetyk do stanu swoich włosów?
Jak dobrać odpowiedni kosmetyk do stanu swoich włosów?
Właściwa pielęgnacja włosów to przede wszystkim stosowanie kosmetyków przystosowanych do konkretnych potrzeb włosów. To od ich stanu zależy, jakie preparaty […]
Pomiary elektryczne w budynkach. Kiedy należy ich dokonać?
Pomiary elektryczne w budynkach. Kiedy należy ich dokonać?
Elektryczność jest niezbędna w każdym budynku mieszkalnym i usługowym. Dosłownie nikt z nas nie wyobraża sobie życia bez urządzeń elektrycznych […]
Ostatnie wpisy