Rehabilitacja to proces pomagający osobie odzyskać zdrowie po chorobie lub urazie. W medycynie rehabilitacja odnosi się do leczenia i usług, które pomagają osobom niepełnosprawnym odzyskać zdrowie i funkcjonowanie oraz dostosować się do otoczenia.
Rehabilitacja ma na celu optymalizację niezależności w czynnościach życia codziennego (ADLs), w tym mobilności, trzymania moczu, samoopieki i poznania. Celem rehabilitacji jest umożliwienie jednostkom osiągnięcia optymalnego poziomu funkcjonowania (w ramach ich ograniczeń) oraz poprawa jakości życia dla nich i ich rodzin. Zainteresowani mogą się więcej dowiedzieć czym jest rehabilitacja, korzystając np. z zasobów podanej strony https://rehasanka.pl/co-to-jest-fizjoterapia/.
Rehabilitanci stosują różne metody leczenia, takie jak terapia wysiłkowa, manipulacja, masaż, urządzenia wspomagające, takie jak wózki inwalidzkie, kule i aparaty ortopedyczne, psychoterapia, terapia poznawczo-behawioralna lub doradztwo zawodowe w przypadku problemów ze zdrowiem fizycznym, takich jak udar lub zawał serca. Terapia fizyczna wykorzystuje ćwiczenia wraz z innymi technikami, takimi jak stosowanie ciepła lub stymulacja elektryczna w celu zwiększenia zakresu ruchu u pacjentów z urazami lub warunkami, które wpływają na zdolność organizmu do swobodnego poruszania się, takimi jak zapalenie stawów lub operacja wymiany stawu biodrowego. Terapia mowy jest inną formą medycyny fizycznej, która pomaga ludziom z problemami z mową spowodowanymi przez udary lub urazy głowy nauczyć się mówić ponownie.