Leczenie paliatywne dotyczy przede wszystkim opieki nad osobami nieuleczalnie chorymi albo tymi, u których choroba jest już w zaawansowanym stadium. Opieka paliatywna polega przede wszystkim na uśmierzaniu bólu oraz stosowaniu wszelkich metod, dzięki którym pacjent u schyłku życia będzie mógł funkcjonować przy zachowaniu optymalnego komfortu. Co ciekawe, opieka paliatywna oferowana jest w specjalnie przystosowanych do tego hospicjach, ale można ją realizować również w domu pacjenta. Dowiedz się więcej.
Jeśli chory nie ma już szans na wyleczenie, należy zrobić wszystko, aby zapewnić mu należyty komfort funkcjonowania, przede wszystkim bez bólu, nie pogarszając stanu jego zdrowia. Bardzo często są to pacjenci leżący, którzy wymagają praktycznie całodobowej opieki. Co istotne, opiekę paliatywną mogą realizować najbliższe pacjentowi osoby, na przykład członkowie rodziny, ale zawsze przy wsparciu profesjonalnych medyków oraz pielęgniarek. To oni mają uprawnienia do podawania silnych leków przeciwbólowych czy uspokajających. Nie da się też ukryć, że specjalistyczna opieka paliatywna pozwala nieco odciążyć rodzinę od tych jakże trudnych obowiązków.
Należy zdawać sobie sprawę, że pacjent objęty opieką paliatywną, nie ma już szans na ozdrowienie. Nierzadko wymaga więc specjalnego traktowania. Ponieważ jest leżący, należy wyposażyć go w specjalne łóżko rehabilitacyjne, przydadzą się też pieluchomajtki dla seniora. Zawsze warto też dostosować łazienkę do jego potrzeb, montując na przykład kabinę prysznicową z dodatkową poręczą czy siedziskiem.