Naczelne wady stóp i sposoby ich leczenia

W obecnych czasach wiele osób cierpi na choroby i schorzenia stóp. Tego typu dolegliwości powodują ciągły dyskomfort w codziennych czynnościach, pogarszając jakość życia. Dzięki nowoczesnym metodom chirurgicznym oraz stosowaniu odpowiednich ćwiczeń bardzo często można zlikwidować przyczynę tych problemów.

Płaskostopie

Płaskostopie to najczęstsze schorzenie stóp, może dotyczyć nawet 70% populacji. Zazwyczaj spowodowane jest słabością mięśni i więzadeł w obrębie kończyn dolnych. W wyniku deformacji nie są widoczne charakterystyczne dla tej części ciała łuki, przez co cała powierzchnia stopy spoczywa na podłożu. Leczenie polega na gimnastyce korekcyjnej wzmacniającej mięśnie stopy, a także stosowaniu specjalnych wkładek.

W przypadku, gdy objawy nie ustępują, warto odwiedzić poradnię wyspecjalizowaną w leczeniu chorób stóp, taką jak ta: https://poradniastopy.pl/usluga/leczenie-plaskostopia-poprzecznego/ w celu wykonania leczenia operacyjnego.

Nerwiak Mortona

Nerwiak Mortona, inaczej zwany metatarsalgią Mortona, to choroba dotycząca około dziesięciu procent społeczeństwa. Schorzenie objawia się pojawieniem się guza wzdłuż nerwu podeszwowego, w wyniku czego powstaje duży dyskomfort podczas poruszania się, przypominający utkwienie w bucie kamienia. Do przyczyn powstawania dolegliwości zalicza się wrodzone wady budowy stopy, płaskostopie, a także korzystanie ze źle dopasowanych butów. Leczenie choroby polega na zabiegach ultradźwiękami, wstrzykiwaniem steroidów, a także noszeniem specjalnych wkładek. W przypadku nasilającego się bólu wykonuje się operacje nerwiaka Mortona, polegające na usunięciu części nerwu podeszwowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

20 − 10 =