Naczelne wady stóp i sposoby ich leczenia

W obecnych czasach wiele osób cierpi na choroby i schorzenia stóp. Tego typu dolegliwości powodują ciągły dyskomfort w codziennych czynnościach, pogarszając jakość życia. Dzięki nowoczesnym metodom chirurgicznym oraz stosowaniu odpowiednich ćwiczeń bardzo często można zlikwidować przyczynę tych problemów.

Płaskostopie

Płaskostopie to najczęstsze schorzenie stóp, może dotyczyć nawet 70% populacji. Zazwyczaj spowodowane jest słabością mięśni i więzadeł w obrębie kończyn dolnych. W wyniku deformacji nie są widoczne charakterystyczne dla tej części ciała łuki, przez co cała powierzchnia stopy spoczywa na podłożu. Leczenie polega na gimnastyce korekcyjnej wzmacniającej mięśnie stopy, a także stosowaniu specjalnych wkładek.

W przypadku, gdy objawy nie ustępują, warto odwiedzić poradnię wyspecjalizowaną w leczeniu chorób stóp, taką jak ta: https://poradniastopy.pl/usluga/leczenie-plaskostopia-poprzecznego/ w celu wykonania leczenia operacyjnego.

Nerwiak Mortona

Nerwiak Mortona, inaczej zwany metatarsalgią Mortona, to choroba dotycząca około dziesięciu procent społeczeństwa. Schorzenie objawia się pojawieniem się guza wzdłuż nerwu podeszwowego, w wyniku czego powstaje duży dyskomfort podczas poruszania się, przypominający utkwienie w bucie kamienia. Do przyczyn powstawania dolegliwości zalicza się wrodzone wady budowy stopy, płaskostopie, a także korzystanie ze źle dopasowanych butów. Leczenie choroby polega na zabiegach ultradźwiękami, wstrzykiwaniem steroidów, a także noszeniem specjalnych wkładek. W przypadku nasilającego się bólu wykonuje się operacje nerwiaka Mortona, polegające na usunięciu części nerwu podeszwowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

11 + trzynaście =