Przed domem jednorodzinnym lub obiektem przemysłowym konieczne jest zawsze zamontowanie odpowiedniego oświetlenia zewnętrznego, które rozjaśni poszczególne strefy. Dzięki temu w znacznym stopniu wzrośnie nasz komfort poruszania się po posesji nocą, gdy widoczność jest mocno ograniczona. Pamiętajmy o tym, aby oprawy były zróżnicowane i idealnie dostosowane do konkretnego miejsca. Przykładową realizację oświetlenia dla budynków komercyjnych można zobaczyć na http://ledkos.pl/nasze-realizacje/lespin-teb-edukacja-leszno/.
Oświetlenie zewnętrzne jest narażone na działanie niekorzystnych czynników pogodowych (np. wilgoci, słońca), dlatego wszelkie oprawy muszą się charakteryzować dużą wytrzymałością i szczelnością – co najmniej na poziomie IP X4. Poza tym powinny być wystarczająco atrakcyjne pod względem wizualnym.
Jeśli zależy nam na optymalnym rozjaśnieniu przestrzeni wokół drzwi wejściowych i schodów, to najlepszym wyborem będzie zamontowanie zarówno lampy wiszącej emitującej równomierne światło (ewentualnie plafonu sufitowego), jak i kinkietów ściennych, skierowanych bezpośrednio na zamek i klamkę. Z kolei do rozjaśnienia placu przed garażem znakomicie nadaje się lampa z czujnikiem ruchu. Oto pozostałe zalecane rozwiązania w zależności od miejsca:
– taras – tutaj sprawdzi się górna lampa wisząca oraz niewielkie lampy stojące, sączące nastrojowe światło
– elewacje i gzymsy – w tym przypadku konieczne okaże się oświetlenie listwowe led zamontowane w ścianie, a także reflektorki ustawione na rabatach w ogrodzie
– furtka i brama – strzał w dziesiątkę to specjalny kinkiet ogrodowy na słupku, a dodatkowo reflektorki halogenowe uruchamiane czujnikiem ruchu
– ścieżki – oprawy najazdowe zainstalowane w trawniku