Jaką pompę dobrać do określonego typu cieczy?

Pompy przemysłowe to jedne z najczęściej wykorzystywanych urządzeń w różnych branżach. Przedsiębiorcy cenią je za uniwersalność, precyzyjną pracę i niezawodność. Jednak aby dana pompa spełniła wzorowo swoją funkcję, należy wiedzieć, jak ją odpowiednio dobrać do określonego typu cieczy. W tym celu warto skorzystać z naszego poradnika, w którym dowiesz się, na co zwracać uwagę przy wyborze urządzenia, a także, na jaki model się zdecydować w przypadku danego medium.

Na co zwracać uwagę przy dopasowaniu pompy do indywidualnych potrzeb i wymagań?

W celu prawidłowego doboru pompy przemysłowej należy przede wszystkim zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych kwestii. Należą do nich czynniki mające na celu zapewnienie ekonomicznej pracy, niskich kosztów eksploatacji, a także wieloletnie i niezawodne działanie. Takie podejście do zakupu urządzenia z pewnością okaże się doskonałą inwestycją, która szybko się zwróci. Dlatego, jeśli już znasz nazwę cieczy, jej skład lub wzór chemiczny oraz stężenie, możesz rozpocząć poszukiwanie odpowiedniej pompy przemysłowej.

Właściwości fizykochemiczne cieczy

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na rodzaj pompowanej cieczy lub produktu, a konkretniej jej właściwości fizykochemiczne. Zaliczamy do nich lepkość i gęstość. Druga z podanych wartości powinna być podana dla temperatury pracy i często jest mylona z lepkością. Gęstość ma również ogromny wpływ na możliwość zasysania cieczy. Natomiast lepkość zmienia się nie tylko wraz ze zmianą temperatury, ale także prędkości ścinania, dlatego to jeden z najważniejszych parametrów doboru. Im większa jej wartość, tym należy zastosować wydajniejszą pompę.

Temperatura medium

W przypadku temperatury należy znać zarówno jej nominalną wartość, jak i minimalną i maksymalną. To zdecydowanie ważne parametry, od których w dużej mierze zależy dobór odpowiedniej pompy przemysłowej. Zbyt wysoka wartość mogłaby uszkodzić urządzenie, a w przypadku zbyt niskiej często źle dobrane urządzenie nie spełnia prawidłowo swojego zadania.

Poziom PH i rodzaj cieczy

Wbrew pozorom poziom PH ma ogromne znaczenie na dobranie odpowiednich materiałów konstrukcyjnych cieczy, które przekładają się na odporność i trwałość urządzenia. Dla przykładu, gdy w danej substancji występuje duża zawartość związków chloru czy fluoru, należy wybrać taką pompę, która nie zostanie uszkodzona podczas pracy z chemikaliami.

Korozyjność substancji

Korozyjność substancji to niezwykle istotny czynnik, który ma bezpośredni wpływ na awaryjność urządzenia pompującego, gdyż struktura chemiczna transportowanych cieczy oraz ich zdolność wchodzenia w reakcję z innymi pierwiastkami zawartymi w materiałach, z których wykonane zostały elementy urządzenia, może prowadzić do wystąpienia korozji. Takie zjawisko często zmusza do konieczności wymiany podzespołów lub w najgorszym razie zakupu zupełnie nowego urządzenia.

Dodatkowe informacje dotyczące pompowanej cieczy

Przy wyborze odpowiedniej pompy warto również wiedzieć, czy ciecz jest newtonowska, dylatacyjna, plastyczna, pseudoplastyczna, tiksotropowa czy też reopektyczna. Przybliżmy każde z tych pojęć, by ułatwić zadanie. Ciecz newtonowska charakteryzuje się stałą lepkością, która jest niezależna od szybkości ścinania – należą do niej np. oleje mineralne i woda. Gdy lepkość maleje wraz ze wzrostem szybkości ścinania, jak ma to miejsce w przypadku ketchupu, to oznacza, że dana ciecz jest pseudoplastyczna. Natomiast substancja plastyczna ma granicę płynięcia, co oznacza, że zanim zacznie płynąć, jest ciałem stałym (np. pasta do zębów). W przypadku cieczy tiksotropowych, którymi są m.in. syropy, lepkość maleje wraz ze wzrostem szybkości ścinania. Ostatnią i jednocześnie najrzadziej spotykaną grupę z opisywanych stanowią substancje reopektyczne, w których wzrost lepkości zależny jest od czasu trwania naprężenia. Powinniśmy również wiedzieć, czy medium wykazuje tendencję do krystalizacji bądź pienienia się, gdyż od tych czynników zależy dobór właściwego uszczelnienia.

Instalacja pompy przemysłowej

W przypadku instalacji pompy przemysłowej niezwykle istotna jest wydajność, czyli natężenie przepływu, określające objętość cieczy w jednostce czasu. Do tych parametrów należy dostosować średnicę i rodzaj rurociągu, jego długość oraz liczbę elementów takich jak kolanka, zawory czy filtry. Tak kompleksowe działanie z pewnością przyczyni się do prawidłowego dobrania pompy do określonego typu cieczy.

Prawidłowe ustawienie parametrów

Warto również ustalić tryb pracy pompy. W tym celu należy wybrać dozowanie stałe lub dawkowanie z możliwością zaprogramowania. W przypadku dawkowania powinniśmy podać także wielkość minimalnej i maksymalnej dawki oraz ich liczbę w określonej jednostce czasu. Należy pamiętać, że dokładność dozowania ma ogromne znaczenie na efektywność pracy różnego rodzaju urządzeń.

Norma ATEX

Bardzo istotne jest określenie substancji według norm ATEX, która mówi o cieczach łatwopalnych, wybuchowych oraz miejscach narażonych na występowanie zagrożenia ze względu na obecność innych zbiorników i instalacji na terenie obiektu. Warto wiedzieć, że wymagania normy ATEX powinny spełniać przede wszystkim pompy wyporowe

Podsumowanie

Nawet najwyższej jakości urządzenia różnego rodzaju, w tym również pompy płuczkowe, nie spełnią swojej funkcji, gdy zostaną źle dopasowane do konkretnej cieczy. Ponadto w takich sytuacjach z pewnością dane urządzenie nie spełni również oczekiwań i wyzwań eksploatacyjnych, a także w większości przypadków narazi przedsiębiorstwo na duże straty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

jedenaście − 5 =