Wybierając sok, większość osób sięga po klarowne napoje, kierując się instynktownym przeświadczeniem o ich dobrej jakości. Czy rzeczywiście są one zdrowe? Na czym polega wyższość soków tłoczonych od tych wytworzonych na bazie koncentratu? I przede wszystkim dlaczego soki tłoczone są mętne?
Porównując soki klarowne i tłoczone, okazuje się, że te zawierające miąższ mają w swoim składzie czterokrotnie więcej wartościowych dla zdrowia substancji. Sok tłoczony jabłkowy, spożywany w zalecanej ilości, przyczynia się do podwojenia zdolności przeciwutleniających organizmu, podczas gdy jego pozbawiony osadu odpowiednik jest uboższy o ponad 90% związków polifenolowych, a co za tym idzie wykazują bardzo niską aktywność przeciwutleniającą. Prowadzone badania naukowe jednoznacznie potwierdzają, że wartościowymi produktami są przede wszystkim te wytwarzane z poszanowaniem dbałości o zachowanie ich naturalnych właściwości, a nie dobrego wyglądu. Klarowany sok jabłkowy jest niemal całkowicie pozbawiony pektyn oraz witaminy C. Jego zakup jest zatem bezcelowy, jeżeli priorytetem ma być dostarczenie organizmowi niezbędnych składników odżywczych.
Obecność mętnego miąższu powinna być czynnikiem skłaniającym kupujących do wybrania danego produktu. Przykładowo naturalne soki tłoczone z jabłek są wytwarzane bez udziału obróbki enzymatycznej, klarowania czy filtracji, wskutek czego nie zostają pozbawione naturalnego osadu wpływającego na ich mętny wygląd. Klarowne napoje o wyrazistej, jednorodnej barwie są poddawane szeregowi ingerencji zewnętrznych wpływających na pogorszenie ich właściwości prozdrowotnych. Pozbawione miąższu napoje są bardziej atrakcyjne pod względem wizualnym, ale ich smak jest w gruncie rzeczy sztuczny.