W ostatnich latach diametralnie wzrosło zapotrzebowanie na wyspecjalizowanych lekarzy psychologów oraz psychiatrów, zarówno wśród dzieci, jak i wśród osób dorosłych. Nieustający stres, presja społeczna i zawodowa, jak również problemy w życiu osobistym coraz mocniej odbijają się na naszej kondycji psychicznej. Wizyta u psychologa napawa niektóre osoby niemałym lękiem, przez co jeszcze dłużej zwlekają z jej umówieniem. Czym zatem kierować się podczas poszukiwań, by trafić na odpowiedniego dla nas specjalistę?
W słowie empatia kryje się szereg różnorodnych cech, które z pewnością powinien posiadać każdy dobry psycholog. Ogólnie rzecz biorąc chodzi o jego podejście do pacjenta, szacunek dla jego odczuć i emocji, jak również współczucie, które umożliwia nawiązanie głębokiej rozmowy i dotarcie do sedna problemu. Bez względu na to, czy szukamy specjalisty w Krakowie, czy też pod Warszawą, warto więc zwracać szczególną uwagę na to, w jaki sposób zwraca się on do nas już na pierwszej wizycie.
Psycholog powinien potrafić skonfrontować ewentualne lęki pacjenta z rzeczywistością i poprowadzić go przez efektywną terapię. Aby upewnić się, że mamy do czynienia z właściwą do tego osobą, jeszcze przed wizytą można rozeznać się w opiniach pacjentów, które widnieją w internecie na różnego rodzaju portalach. Zdarza się, że specjalizujący się w danym problemie specjalista nie przyjmuje bezpośrednio w mieście, np. w Łodzi, ale organizuje dojazdy do pacjenta również poza Łodzią, w charakterze wizyt domowych, co może być kluczowe dla osób o ograniczonej mobilności.