Jak naprawić szybę w samochodzie?

Szyba czołowa to element samochodu, który często ulega uszkodzeniom. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku uderzenia kamienia, który znajdował się na drodze i wypadł spod kół innego pojazdu. Za jazdę z uszkodzoną szybą grozi mandat karny oraz zatrzymanie dowodu rejestracyjnego pojazdu.

Okazuje się, że aby naprawić niewielkie uszkodzenia na szybie, nie trzeba od razu wymieniać jej na nową, ani odwiedzać warsztatu. Drobne odpryski można usunąć na własną rękę za pomocą dostępnych w sprzedaży zestawów naprawczych. Zestawy takie zawierają wszystkie niezbędne narzędzia potrzebne do wykonania pracy.

Chociaż samodzielna naprawa szyb nie jest specjalnie skomplikowana, wymaga pewnej wprawy oraz zdolności manualnych. Nieprawidłowo wykonana naprawa sprawi, że efekt będzie daleki od zadowalającego. W takiej sytuacji jedynym sposobem pozbycie się problemu będzie całkowita wymiana szyby na nową.

Naprawa przez fachowca

Żeby uniknąć takiej sytuacji, warto zlecić naprawę w specjalistycznym warsztacie. Warsztaty świadczące tego rodzaju usługi, podejmują się napraw odprysków, których średnica jest nie większa niż średnica monety pięciozłotowej oraz pęknięć wzdłużnych wywołanych czynnikami mechanicznymi.

Usuwanie odprysków polega na dokładnym oczyszczeniu i osuszeniu uszkodzonego miejsca. Odbywa się to za pomocą suszarki oraz pompki odsysającej wilgoć i brud. Po oczyszczeniu i przyssaniu się do szyby następuje wtłoczenie żywicy w odprysk. Następnie żywica zostaje utwardzona za pomocą specjalnej lampy emitującej promieniowanie ultrafioletowe.

Ostatnim etapem jest wstrzyknięcie w uszkodzone miejsce tzw. gęstej żywicy i usunięcie jej nadmiaru za pomocą żyletki. Tego rodzaju naprawa w specjalistycznym warsztacie kosztuje od 50, do 150 zł więc jest znacznie bardziej opłacalna od wymiany szyby na nową

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

17 + siedemnaście =