W kuchni wykorzystuje się wiele przyrządów, które ułatwiają gotowanie, nakładanie czy samo jedzenie. Powinny być jednak wykonane z odpowiednich materiałów, by były funkcjonalne i bezpieczne dla naszego zdrowia. Z czego najczęściej są wykonane?
Od zawsze dużą popularnością cieszą się akcesoria kuchenne wykonane z drewna. W szczególności są to większe łyżki oraz łopatki, których wykorzystuje się na przykład do mieszania potraw w garnkach czy na patelniach teflonowych, bowiem nie uszkadzają one powierzchni naczyń. Ich wadą jest natomiast to, że potrafią przesiąkać tłuszczem oraz zapachami i nie można ich także trzymać zbyt długo w wodzie, bowiem może to prowadzić do rozwoju bakterii.
Również wykorzystuje się je przy produkcji przyrządów i choć wzbudzają kontrowersje to nie będą złym materiałem, oczywiście pod warunkiem, że kupujemy je od sprawdzonych producentów. Musimy mieć bowiem pewność, że nie będą wydzielały pod wpływem temperatur jakiś szkodliwych dla zdrowia związków. Dobrze wykonane będą jednak bardzo praktyczne – odporne i łatwe do umycia, również w zmywarce. W przeciwieństwie do drewna nie nasiąkną też wodą, nawet przy bardzo długim z nią obcowaniu.
To dwa kolejne często stosowane materiały. Żeliwo wykorzystuje się przede wszystkim do akcesoriów, które mają być trwałe i służyć go ugniatania czy mielenia – powstają z nich zatem moździerze czy też młynki do przypraw, takie jak te dostępne na https://wenahome.pl/616-akcesoria-zeliwne. Stal nierdzewna doskonale nadaje się z kolei do sztućców, zwłaszcza przeznaczonych do niełatwych do krojenia mięs, czego przykładem mogą być sztućce do steków wmf.