Zawory są jedną z najważniejszych części każdej instalacji, która pracuje pod ciśnieniem. Wyróżnia się kilka ich rodzajów, a jednym z nich jest zawór bezpieczeństwa. Stanowi on element armatury ochronnej, a do jego zadań należy przede wszystkim odpowiednie zabezpieczenie instalacji przed nagłym i niekontrolowanym wzrostem ciśnienia wewnątrz niej. Taka sytuacja jest bardzo niebezpieczna, ponieważ może ona skutkować uszkodzeniem poszczególnych elementów, a w skrajnych przypadkach również wybuchem całej instalacji.
Do tego, aby zawór bezpieczeństwa działał poprawnie konieczne jest właściwe jego dobranie do rodzaju instalacji. Pod uwagę bierze się również maksymalne ciśnienie, jakie może się w niej pojawić. Dodatkowo przyjmuje się zapas wynoszący około 15%, aby miał on możliwość zadziałać odpowiednio wcześnie.
Zawory bezpieczeństwa umieszczane są przede wszystkim w instalacjach centralnego ogrzewania, wodnych oraz parowych, a także sprężonego powietrza oraz kotłach i zbiornikach. Elementy te składają się z korpusu, w którym zamontowana jest sprężyna. Jej siła napięcia poprzez element, jakim jest wrzeciono przenoszona jest na grzyb zaworu. Zawory bezpieczeństwa posiadają także kurek służący do okresowego sprawdzania poprawności jego działania. Jego przekręcenie powoduje chwilowe otwarcia grzyba oraz wypływ czynnika z instalacji. Komora wewnętrzna korpusu jest natomiast wyłożona specjalną membraną, która ma na celu zabezpieczenie jej przed przepływającym czynnikiem. W momencie, gdy ciśnienie w instalacji przekroczy dopuszczalny bezpieczny poziom zawór samoczynnie otworzy się i spowoduje wypłynięcie jego zawartości na zewnątrz, aż do chwili, gdy ciśnienie wróci do właściwego poziomu. Po ustabilizowaniu naporu zawór zamyka się.
Zawory bezpieczeństwa muszą być regularnie sprawdzane, aby odpowiednio wcześnie wyłapać wszelkie nieprawidłowości i je usunąć. Tego rodzaju elementy zabezpieczające intalacje można znaleźć na stronie http://www.gtm-pv.pl.