W życiu nieraz zdarzają się sytuacje, których nie da się zaplanować – nagła śmierć bliskiej osoby bez wątpienia należy do jednej z nich. Zazwyczaj, tym przykrym okolicznościom towarzyszą również czynności prawne związane z dziedziczeniem majątku po zmarłym. Dowiedz się, komu przysługuje spadek, kiedy testament nie został sporządzony.
Zacznijmy od podstaw. Dokument zawierający ostatnią wolę powinien wyjaśniać kwestie sukcesji, czyli zawierać informacje o tym, kto i w jakim stopniu dziedziczy prawa do wszystkich własności zmarłego. Co jednak zrobić, gdy bliska osoba odeszła niespodziewanie, np. w wypadku komunikacyjnym, i po prostu nie zdążyła napisać testamentu? To niezwykle istotna sprawa, zwłaszcza, jeśli istnieje duża liczba ewentualnych spadkobierców.
Tutaj z pomocą przychodzą przepisy spadkowe z kodeksu cywilnego. Według nich, w sytuacji braku testamentu w grę wchodzi tzw. dziedziczenie ustawowe, czyli z góry ustalone następstwo dysponowania majątkiem spadkodawcy. Najwyżej w hierarchii są małżonek i zstępni, czyli dzieci i wnuki zmarłego. To im przypada największy udział w spadku i to oni otrzymują najwięcej. Jeśli osoba nieżyjąca była kawalerem lub panną bezdzietną, wówczas do spadku mają prawo rodzice, a następnie dopiero rodzeństwo i dziadkowie, dokładnie w tej kolejności. Jeśli nie ma ich już na świecie, wtedy po spuściznę mogą zgłosić się dalsi krewni, np. bratankowie i bratanice, siostrzeńcy i siostrzenice oraz pasierbowie. W razie, gdy zmarły nie miał żadnej spokrewnionej z nim osoby uprawnionej do odbioru majątku, całość jego własności przechodzi na gminę lub w ostateczności na państwo. Jeśli chcemy być jednak pewni, czy wszystko jest zgodnie z prawem, warto zasięgnąć rady specjalisty, jakim jest oczywiście prawnik Gdańsk natomiast to miasto, gdzie znajdziemy wielu specjalistów w tym temacie.