Brak testamentu po zmarłej osobie – komu przysługuje spadek?

Brak rozporządzenia majątkiem za życia w postaci ważnego testamentu ma swoje skutki prawne. Jeśli zmarły nie pozostawił dyspozycji co do swojej ostatniej woli, w grę wchodzi dziedziczenie ustawowe. Ta okoliczność ma również miejsce wtedy, kiedy testament istnieje, ale wskazani w nim spadkobiercy nie chcą przyjąć masy spadkowej, nie żyją lub sam dokument jest nieważny. Sprawdzamy, kto w pierwszej kolejności będzie powołany do majątku zmarłego i w jakich zagadnieniach z prawa spadkowego może pomóc nam adwokat. 

Małżonek, rodzice, dzieci a nawet Skarb Państwa – kolejność dziedziczenia, a pokrewieństwo

Jeśli zmarły spadkodawca nie pozostawił ważnego testamentu, kolejność dziedziczenia ustawowego przedstawia się następująco:

– w pierwszej kolejności do majątku zostają powołani małżonek oraz dzieci,

– kolejno w przypadku braku dzieci: małżonek (w 1/2 części), rodzice zmarłego, 

– jeśli zmarły nie posiadał współmałżonka, a jego rodzice nie żyją do spadku zostaje powołane rodzeństwo, zstępni rodzeństwa, ewentualnie pasierbowie spadkodawcy,

– ostatnią grupę tworzą gmina ze względu na miejsce zamieszkania zmarłego oraz skarb państwa.

W jakich przypadkach skorzystać z usług adwokata specjalizującego się w prawie spadkowym?

Sprawy spadkowe nierzadko bywają skomplikowane – podważanie testamentu, ustalenie kolejności dziedziczenia, zgłoszenie nabycia spadku do Urzędu Skarbowego. To tylko niektóre z przykładów, kiedy konieczna będzie pomoc prawnika. Doświadczeni adwokaci, dostępni na stronie https://konsorcjumadwokatow.com/sprawy-spadkowe/ pomogą nam przejść przez wszystkie formalności i otoczą opieką prawną przez cały okres trwania postępowania spadkowego. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × pięć =