Z założenia lekarze robią wszystko, żeby wyleczyć pacjenta, dążąc do poprawy stanu jego zdrowia. Są jednak przypadki, w których wszystkie znane metody zawiodły. Często dotyczą one chorych cierpiących na nowotwory wielonarządowe. W takiej sytuacji działania lekarzy często nie przynoszą oczekiwanych efektów. Pacjent wciąż pozostaje świadomy, jednak jego odejście jest już tylko kwestią czasu. W tej sytuacje lekarze często decydują się na skierowanie pacjenta do hospicjum.
W hospicjum personel dokłada wszelkich starań, by pacjenci nie cierpieli. Hospicja prowadzą specjalne kursy dla lekarzy, których głównym celem jest nauka uśmierzania bólu i troska o dobry stan psychiczny pacjenta i jego najbliższych. Medycyna paliatywna dba by chory jak najmniej cierpiał. Dotyczy to nie tylko stanu ciała, ale i ducha. Chory w czasie pobytu w hospicjum może skorzystać nie tylko z pomocy lekarza czy pielęgniarki ale również pomocy prawnika czy, na życzenie pacjenta, osoby duchownej.
W stolicy znajduje się kilkadziesiąt hospicjów. Część z nich świadczy pomoc w domu pacjentów inne posiadają ośrodki stacjonarne. W ramach każdego z nich świadczone jest również wsparcie psychologiczne Warszawa ma na swojej mapie również hospicja specjalizujące się w pomocy pacjentom z określonymi schorzeniami oraz specjalnie przygotowane hospicja dla dzieci. We wszystkich troska o pacjenta jest podstawowym priorytetem. Część z nich utrzymywanych jest ze środków NFZ inne działają w ramach różnego rodzaju fundacji bądź są wspierane przez kościół.