Istnieje wiele rodzajów rurociągów; różnią się one między sobą średnicą, długością.
Służą do transportu gazu, wody lub oleju pod ciśnieniem. Wykonane są z rur stalowych o grubości od 3 do 12 mm. Średnica tych rur waha się od 50 do 2000 mm, a długość może wynosić nawet kilkaset km. Rury są podparte z obu stron podporami, a w regularnych odstępach mocowane są za pomocą specjalnych kształtek.
Gazociągi służą do transportu gazu wytwarzanego w różnych miejscach przy użyciu różnych technologii (np. zgazowania węgla). Składają się one z rur stalowych o średnicy od 50 do 1000 mm i długości do kilku tysięcy kilometrów. Rury te są wsparte z obu stron na podporach, a w regularnych odstępach mocowane są za pomocą specjalnych kształtek. Mogą być izolowane lub nieizolowane w zależności od rodzaju transportowanego przez nie gazu (np. gaz ziemny).
Wykonane są z rury stalowej, która została pokryta warstwą izolacji. Preizolowane rury są następnie owijane zewnętrznym płaszczem, który składa się z polietylenu lub polichlorku winylu (PVC). Rury te są zatem bardziej wydajne w transporcie ropy naftowej niż inne rodzaje rurociągów. Po więcej informacji o specyfikacji technicznej rurociągów preizolowanych warto zajrzeć na stronę https://termotech.info.pl/pl/opis-techniczny/termotech-stal.
Rurociągi naftowe
Rurociągi naftowe transportują ropę naftową ze studni wierconych do zbiorników znajdujących się na różnych głębokościach pod ziemią, aż do momentu dotarcia do rafinerii w celu przetworzenia na różne produkty, takie jak benzyna, olej napędowy lub nafta do użytku w pojazdach lub systemach grzewczych itp.