Certyfikaty bezpieczeństwa są często czymś, na co próbujemy nie zwracać większej uwagi. Tymczasem takie myślenie jest błędne. Dotyczą one bowiem często urządzeń, od których zależy w stopniu bezpośrednio nasze bezpieczeństwo. Mogą to być na przykład jakieś części samochodowe, bądź też elementy do wykorzystania w budownictwie, ale także w magazynach sklepowych, choćby wózki widłowe, platformy podnośnikowe i tak dalej.
Jak już wspomnieliśmy, wiele urządzeń, od których zależy nasze bezpieczeństwo, musi posiadać stosowne certyfikaty. Czasami są one wymagane do tego, by dany sprzęt został dopuszczony do użytku, czasami już by uzyskać prawo do sprzedaży, certyfikat musi być wystawione. Zauważmy, że na przykład gdy kupujemy zawieszenia pneumatyczne w sklepie motoryzacyjnym, to nie dostaniemy tam wersji, które takiego certyfikatu nie posiadają.
Zawieszenie jest bowiem na tyle ważnym elementem w samochodzie, że jego zła konstrukcja może doprowadzić do wielkiej tragedii na drodze. Dlatego też certyfikat musi być, zanim producent będzie mógł umieścić swój sprzęt na półkach sklepowych.
Nie tylko duża część podzespołów samochodowych musi mieć zaliczone testy bezpieczeństwa, których efektem będzie wystawienie stosownego certyfikatu, zanim będzie mogła zostać udostępniona do sprzedaży klientom.
Wspominaliśmy także o sprzęcie stosowanym na budowach, jak choćby szczudła budowlane. Ich odpowiednia konstrukcja gwarantuje, że pracownik używający tego urządzenia będzie bezpieczny i nie spadnie w wysokości. Właśnie dlatego różnego rodzaju sprzęty przechodzą testy, odpowiednie organizacje wystawiają im potwierdzenia bezpiecznego użytkowania, zanim trafią one w nasze ręce.