Na czym polega chromatografia jonowa?
Technologie & IT
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Na czym polega chromatografia jonowa?

Chromatografia jonowa to coraz częściej wykorzystywana metoda oznaczania jonów cechująca się bardzo dobrymi efektami i miarodajnością. Wykorzystywana jest do oznaczania nieorganicznych anionów i kationów w wodzie opadowej, pitnej, słodkiej czy morskiej, ściekach oraz powietrzu atmosferycznym. Można za jej pomocą oznaczać także związku organiczne takie jak kwasy, sole organiczne, kwasy tłuszczowe, cukry proste i dwucukry. Mamy z nimi do czynienia m.in. w roztworach farmaceutyków, sokach, napojach chłodzących czy w żywności. 

Istota chromatografów jonowych

Aby chromatografia jonowa była jak najskuteczniejsza należy zwrócić szczególną uwagę na maszynę, która ma docelowo analizować jony. Dobre chromatografy jonowy w prosty sposób przygotowują próbki, ich analiza przebiega w sposób krótki (do kilkunastu minut) i sprawny oraz mają szeroki zakres oznaczeń ppb. Takie posiada m.in. https://www.tegal.pl. Precyzyjność działania umożliwia dokładne zbadanie takich jonów jak: 

– chlorki, azotyny, azotany, fosforany, fluorki, siarczany, bromki,

– nikiel, kobalt, ołów, lit, potas, magnez, miedź, cynk, żelazo (III), mangan, kadm, sód, wapń. 

Jony tego samego pierwiastka można można oznaczać na różnych stopniach utleniania. Chromatografy jonowe o dobrych parametrach można stosować również w oznaczeniach związków nieorganicznych oraz organicznych składających się z bardziej złożonej budowy takich jak katalizatory wykorzystywane w kąpielach do chromowania. Co ważniejsze – automatyzacja umożliwia jednoczesne oznaczanie nawet do kilkunastu jonów, a do analizy potrzeba niedużej ilości ich próbek (od około 0,5 ml do 2 ml).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Drobne upominki dla kontrahentów – na co postawić?
Drobne upominki dla kontrahentów – na co postawić?
O tym, że firma musi dbać o klientów, wiadomo nie od dzisiaj. Jednak nie zawsze jasnym jest, w jaki sposób […]
Co zrobić, by klient zapamiętał naszą firmę?
Co zrobić, by klient zapamiętał naszą firmę?
Na rynku jest dzisiaj bardzo wiele firm. Nie zawsze klient ma szansę zapamiętać nazwy wszystkich z nich, a najczęściej niestety […]
Czego nie może zabraknąć w nowoczesnej kuchni?
Czego nie może zabraknąć w nowoczesnej kuchni?
Modernizm we wnętrzach to nie tylko wysublimowany, minimalistyczny styl i dobrze zorganizowana przestrzeń. Tworzą ją również oryginalne, a zarazem funkcjonalne […]
Ostatnie wpisy