Na czym polega chromatografia jonowa?
Technologie & IT
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Na czym polega chromatografia jonowa?

Chromatografia jonowa to coraz częściej wykorzystywana metoda oznaczania jonów cechująca się bardzo dobrymi efektami i miarodajnością. Wykorzystywana jest do oznaczania nieorganicznych anionów i kationów w wodzie opadowej, pitnej, słodkiej czy morskiej, ściekach oraz powietrzu atmosferycznym. Można za jej pomocą oznaczać także związku organiczne takie jak kwasy, sole organiczne, kwasy tłuszczowe, cukry proste i dwucukry. Mamy z nimi do czynienia m.in. w roztworach farmaceutyków, sokach, napojach chłodzących czy w żywności. 

Istota chromatografów jonowych

Aby chromatografia jonowa była jak najskuteczniejsza należy zwrócić szczególną uwagę na maszynę, która ma docelowo analizować jony. Dobre chromatografy jonowy w prosty sposób przygotowują próbki, ich analiza przebiega w sposób krótki (do kilkunastu minut) i sprawny oraz mają szeroki zakres oznaczeń ppb. Takie posiada m.in. https://www.tegal.pl. Precyzyjność działania umożliwia dokładne zbadanie takich jonów jak: 

– chlorki, azotyny, azotany, fosforany, fluorki, siarczany, bromki,

– nikiel, kobalt, ołów, lit, potas, magnez, miedź, cynk, żelazo (III), mangan, kadm, sód, wapń. 

Jony tego samego pierwiastka można można oznaczać na różnych stopniach utleniania. Chromatografy jonowe o dobrych parametrach można stosować również w oznaczeniach związków nieorganicznych oraz organicznych składających się z bardziej złożonej budowy takich jak katalizatory wykorzystywane w kąpielach do chromowania. Co ważniejsze – automatyzacja umożliwia jednoczesne oznaczanie nawet do kilkunastu jonów, a do analizy potrzeba niedużej ilości ich próbek (od około 0,5 ml do 2 ml).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiedni szlafrok dla mężczyzny?
Jak wybrać odpowiedni szlafrok dla mężczyzny?
Jeśli chodzi o wybór szlafroka dla mężczyzn, trzeba wziąć pod uwagę wiele kwestii. Dobry szlafrok będzie wygodny, stylowy i długotrwały. […]
Jakie usprawnienia mogą pomoc w rozwoju naszej firmy?
Jakie usprawnienia mogą pomoc w rozwoju naszej firmy?
Łatwo jest myśleć, że Twoja firma robi wszystko dobrze i że nie ma nic, co należałoby zmienić. Ale jeśli poświęcisz […]
Lepsze koszulki z nadrukiem czy bez?
Lepsze koszulki z nadrukiem czy bez?
Koszulki to elementy garderoby modne w każdym sezonie a mnogość ich wariantów może wywołać ból głowy. W poniższym artykule podpowiadamy, […]
Ostatnie wpisy