Co zrobić, aby nasz dom był “smart”?

Od wielu lat mamy do czynienia z ogromnym postępem technologicznym, dzięki któremu pojawia coraz więcej inteligentnych rozwiązań ułatwiających życie. Obecnie dużą popularnością cieszą się zwłaszcza domy typu smart. Charakteryzują się tym, że są wyposażone w zaawansowaną instalację integrującą pracę licznych urządzeń elektronicznych oraz systemów. Obiekt mieszkalny staje się w ten sposób żywym organizmem reagującym na nasze zmieniające się nieustannie potrzeby.

Czujniki i przekaźniki tworzą mózg instalacji

Innowacyjny dom smart to wielofunkcyjna przestrzeń, w której absolutną podstawą jest oczywiście stały dostęp do internetu. Bez tego sprawne sterowanie poszczególnymi urządzeniami nie byłoby możliwe. W pierwszej kolejności taki obiekt należy wyposażyć w system inteligentnego oświetlenia oparty na specjalnych gniazdkach z interfejsem bezprzewodowym – przystosowanych do włączania i wyłączania światła w pomieszczeniach z poziomu aplikacji w smartfonie.

Poza tym zaleca się zamontowanie różnorodnych czujników pełniących funkcję ochrony przed zagrożeniami, a także kontrolujących działanie wybranych elementów domu. Chodzi tutaj zwłaszcza o czujnik zalania, dymu, gazu oraz otwarcia okien i drzwi. W budynku typu smart muszą się też koniecznie znaleźć przekaźniki programowalne, czyli niewielkie urządzenia przeznaczone do projektowania i modyfikacji wszelkich programów w zakresie stworzonych układów sterowania. Dzięki nim istnieje możliwość łatwego uzyskania inteligentnego ogrzewania (automatyczna regulacja temperatury w grzejnikach) czy samoczynnie uruchamiających się multimediów i urządzeń RTV AGD (odtwarzacz muzyki, telewizor, pralka, ekspres do kawy itp.).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 × 3 =