Bezpieczna jazda autem podczas zimy

Zima, szczególnie sroga zima, to zdecydowanie najniebezpieczniejszy okres na drogach, który wielu kierowców przyprawia o stres i nieprzewidziane zdarzenia. Wypadków i incydentów można jednak uniknąć, starając się jak najlepiej zadbać o bezpieczeństwo swoje, pasażerów, jak i innych kierowców. Chodzi tu przede wszystkim o odpowiednie przygotowanie samochodu i sprawdzenie jego sprawności. W tym celu warto przed zimą udać się do serwisu lub stacji diagnostycznej. Oprócz tego należy pamiętać jednak i kilku innych rzeczach. Co powinniśmy zrobić, aby bezpiecznie przejeździć zimę?

Bezpieczna zima w samochodzie

Przede wszystkim dokonać oględzin auta i sprawdzić wszystkie jego najważniejsze elementy. Na pierwszy ogień powinny wyjść akumulator, hamulce, zawieszenie, a także światła i reflektory samochodowe. Warto pamiętać również o płynach: chłodniczym i do spryskiwaczy. Sprawdzeniu poddać trzeba też taki element, jak pompka płynu spryskiwaczy. Poza tym w celu bezpiecznej jazdy autem podczas zimy trzeba przyoblec się w cierpliwość i ostrożne podejście.

Zima to bardzo zdradliwa pora roku, a pozornie bezpieczne droga, może okazać się dla nas bardzo niekorzystna. Koniecznie trzeba uważać na lód i śliskie błoto pośniegowe, powstające podczas roztopów. Podstawą jest delikatne operowanie gazem i nie rozgrzewanie silnika na postoju, które gwarantują ekonomiczną jazdę podczas zimy. Wszelkie zakręty i łuki powinno się wykonywać ze stałą i niedużą prędkością, aby uniknąć niebezpiecznego poślizgu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwanaście − 10 =