Pomiary elektryczne w budynkach. Kiedy należy ich dokonać?

Elektryczność jest niezbędna w każdym budynku mieszkalnym i usługowym. Dosłownie nikt z nas nie wyobraża sobie życia bez urządzeń elektrycznych czy choćby oświetlenia, a to z kolei oznacza, że w każdym budynku muszą one działać niezawodnie. Pomagają w tym pomiary elektryczne, a zatem zastanówmy się, kiedy warto ich dokonywać.

Specyfikacja techniczna budynku

Podczas odbioru budynku gotowego na przykład do zamieszkania należy dokonać jego pełnej specyfikacji technicznej. Konieczne jest jej bardzo szczegółowe przeprowadzenie, a także uzupełnienie dokumentacji ze specyfikacji technicznej. Ma to na celu potwierdzenie, że wszystkie instalacje działają poprawnie, a budynek jest gotowy do użytkowania – i między innymi w zakresie tych badań mieści się prowadzenie pomiarów elektrycznych.

Okresowe pomiary elektryczne

Kolejnym przykładem sytuacji, w której należy dokonać pomiarów elektrycznych, są okresowe pomiary techniczne. Pomagają one w przeprowadzeniu konserwacji budynku, ponieważ służą wykrywaniu różnorodnych nieścisłości i problemów na wczesnym etapie, zanim jeszcze spowodują one poważniejszą awarię. W ten sposób możemy przede wszystkim uniknąć przepięć i zwarć, a w konsekwencji na przykład uszkodzeń instalacji elektrycznej.

Warto przy tym podkreślić, że okresowe pomiary elektryczne są obowiązkowe dla każdego właściciela budynku. Należy dokonywać ich raz na 5 lat, w innym przypadku na zarządcę lub właściciela może zostać nałożona kara. Chcąc więc wykonać pomiary elektryczne Poznań jest miastem, gdzie można znaleźć fachowca, który się tym profesjonalnie zajmie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

piętnaście − sześć =