Klucze sprzętowe USB
Technologie & IT
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Klucze sprzętowe USB

Klucze sprzętowe USB, często występujące pod angielską nazwą dongle, to rodzaj zabezpieczenia sprzętowego wykorzystywanego w zamkniętym oprogramowaniu. Klucze sprzętowe USB mogą pełnić różne funkcje. Bardzo często są urządzeniami, których podłączenie do portu USB jest niezbędne, by uruchomić dany program. Dlaczego się je stosuje? Najczęściej po to, by uniemożliwić jednoczesne korzystanie z programu na większej liczbie stanowisk od tej, jaka została przewidziana w wykupionej licencji. Oto garść praktycznych informacji o kluczach sprzętowych USB.

Dongle – pewne zabezpieczenie

Klucze sprzętowe USB to kluczowy element zabezpieczeń wielu programów. Dongle, jak najczęściej określa się klucze sprzętowe USB, pomagają producentom oprogramowania zabezpieczyć swoje produkty przed nielegalnym kopiowaniem, które może narazić ich na poważne straty. W dobie powszechnego dostępu do internetu i rozwiniętych stron z pirackim oprogramowaniem nielegalne kopiowanie to niestety częsty problem. Mający formę niewielkiej wtyczki ze złączem USB, najczęściej do złudzenia przypominający bardzo popularne pendrive’y, klucz sprzętowy USB najczęściej okazuje się wystarczającym środkiem uniemożliwiającym dostęp do danego programu osobom niepożądanym. Nawet jeśli ktoś w sposób niezgodny z prawem zainstaluje program na komputerze, w przypadku tego rodzaju zabezpieczenia nie uruchomi go bez posiadania odpowiedniego klucza sprzętowego USB.

Więcej niż ochrona przed nielegalnym kopiowaniem

Klucze sprzętowe USB są doskonale znane osobom korzystającym z profesjonalnych, złożonych programów o dużej wartości. W przypadku takich programów ich rolę można porównać do roli kluczyków samochodowych, bez których nie uruchomimy auta, o ile oczywiście nie jest ono wyposażone w system bezkluczykowy. Co jednak ważne, klucze sprzętowe USB nie służą wyłącznie do zabezpieczania programów, choć jest to niewątpliwie ich najczęstsza funkcja. Zdarza się, że klucze sprzętowe USB są sposobem na to, by odblokować określone funkcje danego programu lub urządzenia. Ciekawym przykładem takiego zastosowania jest rozwiązanie, jakie zaproponowała firma Google. Mowa o urządzeniu Google Chromecast, pozwalającym w łatwy sposób streamować multimedia z telefonu wprost na ekran telewizora. Google Chromecast posiada złącze USB do wpięcia w port USB telewizora. To bardzo ciekawy przykład klucza sprzętowego USB o imponującej funkcjonalności.

Jak zabezpieczyć program lub aplikację kluczem sprzętowym USB?

Osoby i firmy, które pracują nad autorskimi rozwiązaniami, takimi jak specjalistyczne oprogramowanie czy aplikacje, często stają przed wyzwaniem, jakim jest zapewnienie swoim produktom bezpieczeństwa. Jak chronić swoją pracę przed jawnie pirackimi praktykami? Najczęściej dobrym posunięciem jest kontakt z firmą oferującą dedykowane klucze sprzętowe USB. Jedną z takich firm jest MicroMade, polska rodzinna firma, która od trzech dekad oferuje urządzenia elektroniczne, w tym sprawdzone klucze sprzętowe USB. Ofertę firmy w tej dziedzinie znajdziesz na stronie: https://micromade.pl/produkty/klucze-sprzetowe-usb/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co musi posiadać każdy malarz?
Co musi posiadać każdy malarz?
Jeszcze do niedawna większość osób sama wykonywała takie prace domowe, jak malowanie ścian. Dziś raczej nie opłaca nam się inwestować […]
Jakie i ile ubranek kupić dla niemowlaka?
Jakie i ile ubranek kupić dla niemowlaka?
Czas ciąży to czas wielu radości i wielu przygotowań. W końcu do wielkiego dnia porodu, do dnia w którym rozpocznie […]
Obowiązkowe wyposażenie każdego salonu kosmetycznego
Obowiązkowe wyposażenie każdego salonu kosmetycznego
Każdy salon kosmetyczny powinien być wyposażony w fotel, na którym będą wykonywane zabiegi. Warto zadbać, żeby był solidnie wykonany, komfortowy […]
Ostatnie wpisy