Pompy przemysłowe to jedne z najczęściej wykorzystywanych urządzeń w różnych branżach. Przedsiębiorcy cenią je za uniwersalność, precyzyjną pracę i niezawodność. Jednak aby dana pompa spełniła wzorowo swoją funkcję, należy wiedzieć, jak ją odpowiednio dobrać do określonego typu cieczy. W tym celu warto skorzystać z naszego poradnika, w którym dowiesz się, na co zwracać uwagę przy wyborze urządzenia, a także, na jaki model się zdecydować w przypadku danego medium.
W celu prawidłowego doboru pompy przemysłowej należy przede wszystkim zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych kwestii. Należą do nich czynniki mające na celu zapewnienie ekonomicznej pracy, niskich kosztów eksploatacji, a także wieloletnie i niezawodne działanie. Takie podejście do zakupu urządzenia z pewnością okaże się doskonałą inwestycją, która szybko się zwróci. Dlatego, jeśli już znasz nazwę cieczy, jej skład lub wzór chemiczny oraz stężenie, możesz rozpocząć poszukiwanie odpowiedniej pompy przemysłowej.
W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na rodzaj pompowanej cieczy lub produktu, a konkretniej jej właściwości fizykochemiczne. Zaliczamy do nich lepkość i gęstość. Druga z podanych wartości powinna być podana dla temperatury pracy i często jest mylona z lepkością. Gęstość ma również ogromny wpływ na możliwość zasysania cieczy. Natomiast lepkość zmienia się nie tylko wraz ze zmianą temperatury, ale także prędkości ścinania, dlatego to jeden z najważniejszych parametrów doboru. Im większa jej wartość, tym należy zastosować wydajniejszą pompę.
W przypadku temperatury należy znać zarówno jej nominalną wartość, jak i minimalną i maksymalną. To zdecydowanie ważne parametry, od których w dużej mierze zależy dobór odpowiedniej pompy przemysłowej. Zbyt wysoka wartość mogłaby uszkodzić urządzenie, a w przypadku zbyt niskiej często źle dobrane urządzenie nie spełnia prawidłowo swojego zadania.
Wbrew pozorom poziom PH ma ogromne znaczenie na dobranie odpowiednich materiałów konstrukcyjnych cieczy, które przekładają się na odporność i trwałość urządzenia. Dla przykładu, gdy w danej substancji występuje duża zawartość związków chloru czy fluoru, należy wybrać taką pompę, która nie zostanie uszkodzona podczas pracy z chemikaliami.
Korozyjność substancji to niezwykle istotny czynnik, który ma bezpośredni wpływ na awaryjność urządzenia pompującego, gdyż struktura chemiczna transportowanych cieczy oraz ich zdolność wchodzenia w reakcję z innymi pierwiastkami zawartymi w materiałach, z których wykonane zostały elementy urządzenia, może prowadzić do wystąpienia korozji. Takie zjawisko często zmusza do konieczności wymiany podzespołów lub w najgorszym razie zakupu zupełnie nowego urządzenia.
Przy wyborze odpowiedniej pompy warto również wiedzieć, czy ciecz jest newtonowska, dylatacyjna, plastyczna, pseudoplastyczna, tiksotropowa czy też reopektyczna. Przybliżmy każde z tych pojęć, by ułatwić zadanie. Ciecz newtonowska charakteryzuje się stałą lepkością, która jest niezależna od szybkości ścinania – należą do niej np. oleje mineralne i woda. Gdy lepkość maleje wraz ze wzrostem szybkości ścinania, jak ma to miejsce w przypadku ketchupu, to oznacza, że dana ciecz jest pseudoplastyczna. Natomiast substancja plastyczna ma granicę płynięcia, co oznacza, że zanim zacznie płynąć, jest ciałem stałym (np. pasta do zębów). W przypadku cieczy tiksotropowych, którymi są m.in. syropy, lepkość maleje wraz ze wzrostem szybkości ścinania. Ostatnią i jednocześnie najrzadziej spotykaną grupę z opisywanych stanowią substancje reopektyczne, w których wzrost lepkości zależny jest od czasu trwania naprężenia. Powinniśmy również wiedzieć, czy medium wykazuje tendencję do krystalizacji bądź pienienia się, gdyż od tych czynników zależy dobór właściwego uszczelnienia.
W przypadku instalacji pompy przemysłowej niezwykle istotna jest wydajność, czyli natężenie przepływu, określające objętość cieczy w jednostce czasu. Do tych parametrów należy dostosować średnicę i rodzaj rurociągu, jego długość oraz liczbę elementów takich jak kolanka, zawory czy filtry. Tak kompleksowe działanie z pewnością przyczyni się do prawidłowego dobrania pompy do określonego typu cieczy.
Warto również ustalić tryb pracy pompy. W tym celu należy wybrać dozowanie stałe lub dawkowanie z możliwością zaprogramowania. W przypadku dawkowania powinniśmy podać także wielkość minimalnej i maksymalnej dawki oraz ich liczbę w określonej jednostce czasu. Należy pamiętać, że dokładność dozowania ma ogromne znaczenie na efektywność pracy różnego rodzaju urządzeń.
Bardzo istotne jest określenie substancji według norm ATEX, która mówi o cieczach łatwopalnych, wybuchowych oraz miejscach narażonych na występowanie zagrożenia ze względu na obecność innych zbiorników i instalacji na terenie obiektu. Warto wiedzieć, że wymagania normy ATEX powinny spełniać przede wszystkim pompy wyporowe.
Nawet najwyższej jakości urządzenia różnego rodzaju, w tym również pompy płuczkowe, nie spełnią swojej funkcji, gdy zostaną źle dopasowane do konkretnej cieczy. Ponadto w takich sytuacjach z pewnością dane urządzenie nie spełni również oczekiwań i wyzwań eksploatacyjnych, a także w większości przypadków narazi przedsiębiorstwo na duże straty.