Małe, ale przydatne części do montowania drewna

Drewno jest materiałem, do którego montowania wykorzystuje się liczne drobne elementy mocujące. Są one niezbędne zarówno w trakcie budowy i remontu różnych obiektów drewnianych, jak i naprawy wybranych konstrukcji (np. mebli). W większości odznaczają się dużą wytrzymałością oraz odpornością na wilgoć czy korozję, ponieważ często używa się ich na zewnątrz budynku. Warto wybierać produkty marki Fisher kołki, gwoździe czy wkręty tej firmy są bowiem dodatkowo poddawane procesowi cynkowania. 

Gwoździe to nie jedyne użyteczne elementy

Podstawowymi i najczęściej używanymi artykułami mocującymi do drewna są oczywiście gwoździe, produkowane obecnie za pomocą specjalistycznych maszyn z drutu walcowanego (stalowego albo cynkowanego). Elementy te są zróżnicowane przede wszystkim pod względem długości oraz średnicy – odpowiednie oznaczenie zawsze znajduje się na opakowaniu. Wyróżniamy m.in. gwoździe z małą, szeroką i powiększoną główką, żłobkowane, gwintowane, do płyt, do palet, a także budowlane (w kolorze czarnym).

Kolejnym produktem przeznaczonym do drewna są klamry, które wbija się za pomocą maszyn zasilanych elektrycznie lub pracujących pod sprężonym powietrzem. Przeważnie służą do mocowania płyt i różnego rodzaju pokryć drewnianych. Ponadto popularne są wkręty (z główką sześciokątną, okrągłą, owalna i trójkątną) , gwarantujące wyjątkowo solidne połączenia. Wykonuje się je z miękkich gatunków stali  i wykorzystuje wtedy, gdy w przyszłości spodziewane jest rozmontowanie danej części. Pozostałe przydatne elementy to m.in. zaślepki, zatyczki (stosowane przy połączeniach płaskich), stalowe płytki (z otworami lub bez) oraz kolanka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 + 16 =