Wątroba stanowi centrum detoksykacji organizmu, oczyszczając go z toksyn i zbędnych produktów przemiany materii. Metabolizuje białka, tłuszcze i węglowodany, a także neutralizuje szkodliwe działanie leków, alkoholu i nikotyny. Jest jednym z najważniejszych, a jednocześnie najbardziej obciążonych organów. Jak o nią dbać, aby działała prawidłowo przez długie lata?
Szkodzi regularne picie nawet niewielkich ilości alkoholu, które może prowadzić do marskości. Po wszelkie trunki sięgajmy więc sporadycznie, a najlepiej wcale. Spośród leków przyjmujmy tylko te, które bezwzględnie musimy stosować, ponieważ ich nadmiar również obciąża wątrobę. Szkodliwa jest dieta obfitująca w czerwone mięso, tłuste potrawy i produkty przetworzone. Jedzmy często, ale niewielkie porcje – najlepszą opcją jest pięć, sześć posiłków dziennie. Funkcjonowanie wątroby wspomaga jedzenie warzyw, szczególnie gotowanych (najlepiej na parze).
Ziołem, które wpływa na regenerację tego narządu oraz powstawanie nowych komórek jest ostropest plamisty. Uszczelnia on błony komórkowe wątroby oraz ma działanie żółciopędne. Ostropest jest najskuteczniejszy, jeśli spożywamy go w formie nasion. Ziarna tej rośliny zawierają najwięcej cennych składników, z leczniczą sylimaryną na czele. Ich spożywanie wzmacnia i chroni wątrobę, wspomaga detoksykację, a także działa przeciwzapalnie i antynowotworowo. Można je zamówić na https://olejarnia-gaja.pl/nasiona-ostropestu/. Inne zioła dobrze wpływające na pracę wątroby to karczoch zwyczajny i mniszek lekarski. Do potraw warto dodawać takie przyprawy, jak majeranek, tymianek, mięta, oregano czy kminek.