Jak poradzić sobie z brzydkim zapachem z klimatyzacji samochodowej?

Brzydki zapach z nawiewów, gdy włączamy klimatyzację w samochodzie, nie jest niestety niczym nadzwyczajnym. Zdarza się praktycznie w każdym aucie, jeżeli nie dbamy o odpowiednią czystość i higienę tego systemu. Czy wiemy co jest źródłem tego zapachu i jak go zlikwidować?

Skąd nieprzyjemne zapachy z nawiewów?

Sytuacja zazwyczaj wygląda w następujący sposób. Uruchamiamy samochód, gdy pracuje sam nawiew, to powietrze ma neutralny zapach. Gdy jednak włączymy klimatyzację, zaczyna wydobywać się bardzo przykry zapach. Zadajemy sobie wtedy pytanie: co go powoduje. Otóż są to bakterie i grzyby, które rozwijają się w miejscu, gdzie klimatyzacja ma swój parownik.

Jest to urządzenie, które ma za zadanie schładzać powietrze, które później wylatuje przez kratki wentylacyjne do wnętrza auta. Ponieważ parownik ma bardzo niską temperaturę, skrapla się na nim wilgoć z powietrza.

Powstaje tu niestety idealne środowisko do rozwoju grzybów i bakterii, to właśnie one są odpowiedzialne za brzydki zapach, jaki czasem wydaje klimatyzacja samochodowa. Czy można się go jakoś pozbyć?

Na szczęście odpowiedź jest twierdząca, musimy po prostu raz na jakiś czas pojechać do serwisu, który zajmuje się odgrzybianiem układu klimatyzacyjnego. Zwykle takie usługi prowadzi każdy warsztat, który oferuje również naprawy i części do klimatyzacji samochodowej.

Cała procedura opiera się na wpuszczeniu do kratek nawiewu specjalnego preparatu, który pochłania brzydkie zapachy i zabija wszelkie drobnoustroje. Odgrzybianie należy przeprowadzać minimum raz do roku, najlepiej na wiosnę, tuż przed okresem gdy klima będzie intensywnie użytkowana.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

siedem − 6 =