Jak łowić w jeziorze?

W ostatnich latach niezwykle popularne stało się wędkarstwo gruntowe, polegające na łowieniu ryb z brzegu (często przez wiele godzin). Metoda ta jest stosowana głównie podczas połowu dużych gatunków w jeziorach (szczupaki, karpie, sumy itp.). Wiele osób jest zdania, że jest ona znacznie ciekawsza i bardziej ekscytująca niż choćby technika spławikowa. Jeśli zamierzamy w najbliższym czasie wybrać się na jezioro, powinniśmy przede wszystkim zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt i akcesoria. Oferuje je wiele sklepów, m.in. Insel

Podstawą jest dobre wędzisko, ale to nie wszystko

W metodzie gruntowej przynętę podaje się zawsze na dnie, a nie zawiesza na haczyku. Wymaga ona zatem zupełnie innej wędki i dodatków, niż choćby spinning. Jeśli chodzi o kij, to powinien on być niezwykle solidny i wykonany z wytrzymałych materiałów. Nad jeziorem najlepiej sprawdzają się modele typu picker, które mają maksymalnie do trzech metrów długości, a ciężar ich wyrzutu wynosi do 40 gramów. Alternatywą są typowe wędziska karpiowe, umożliwiające łowienie nie tylko karpi, ale też leszczy oraz amurów. Ponadto niezbędna okaże się żyłka odpowiedniej grubości – optymalnym wyborem jest wersja o średnicy od 0,22 do 0,3 milimetra.

Cechą wyróżniającą metodę gruntową jest stosowanie specjalnego koszyczka, w którym umieszcza się wybrana zanętę w celu zwabienia ryb. Łowiąc nad jeziorem, powinniśmy wykorzystywać koszyczki kwadratowe, ewentualnie okrągłe. Oprócz tego przydadzą nam się następujące akcesoria: mocny kołowrotek, rurki antysplątaninowe, solidne haczyki (zagięte do wewnątrz), a także wskaźniki brań w postaci szczytówek i dzwoneczków. Nie można też zapomnieć o przynętach wędkarskich (kulki proteinowe, gotowe zanęty) – bez problemu kupimy je przez internet lub w sklepach stacjonarnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

jedenaście + siedemnaście =