Jak buduje się gliniane korty do tenisa?
Budownictwo
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jak buduje się gliniane korty do tenisa?

Najpopularniejsze

Gliniane korty tenisowe są najpopularniejszym typem kortu na świecie. Są one wykorzystywane do gry profesjonalnej i amatorskiej, można je znaleźć w większości klubów i parków publicznych. Istnieje kilka różnych rodzajów konstrukcji kortów tenisowych gliny, ale dwa z najczęstszych typów obejmują piasek i syntetyczne.

Jak się je buduje?

Korty tenisowe budowa odbywa się w różny sposób. Korty gliniane wykonuje się z pokruszonego granitu, wapienia lub wiórów marmurowych (w zależności od regionu) i zagęszcza się je do powierzchni podobnej do betonu. Proces ten nazywa się „prasowaniem” i jest wykonywany ręcznie lub za pomocą specjalistycznych maszyn.

Kort jest zbudowany na warstwie gliny o grubości co najmniej 25 centymetrów. Ta gliniana podbudowa musi być bardzo stabilna i może utrzymać ciężar kortu bez osiadania lub pękania. Podbudowa pomaga również kontrolować poziom wilgoci na powierzchni boiska.

Warstwa bazowa składa się z dwóch składników: kruszywa, takiego jak pokruszony granit, wapień lub wióry marmurowe, oraz wody. Kruszywo jest mieszane z wodą i formowane w płyty, które są układane na podbudowie w trzech warstwach: po dwa cale, a następnie zagęszczane maszynowo lub ręcznie za pomocą dźwigów wyposażonych w specjalne prasy.

Po ułożeniu każdej warstwy należy pozostawić ją na kilka dni do wyschnięcia, aby mogła się „utwardzić”. Proces ten trwa około trzech tygodni na dworze, jeśli w tym czasie nie ma deszczu. Jeśli w tym czasie pada deszcz, to każda nowa warstwa wymaga więcej czasu na utwardzenie, ponieważ mokre materiały wymagają dłuższego czasu na utwardzenie niż suche.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Z czego powinna składać się dobra strona sklepu www?
Z czego powinna składać się dobra strona sklepu www?
To, jak przedstawimy naszą firmę w Internecie, ma ogromny wpływ na sukces działalności. W czasach, gdy klient najpierw szuka interesującej […]
Jak zacząć organizować wesela w swoim hotelu?
Jak zacząć organizować wesela w swoim hotelu?
Chociaż chwilowo branża ślubna przeżywa kryzys w związku z obostrzeniami wywołanymi pandemią, to można się spodziewać, że wraz z nadejściem […]
Przygotowanie mieszkania do generalnego remontu
Przygotowanie mieszkania do generalnego remontu
Kupując mieszkanie na rynku wtórnym często wymaga ono generalnego remontu. Zdarza się również, że mieszkanie ulega zalaniu. Wtedy generalny remont […]
Ostatnie wpisy