Dlaczego trzeba zmieniać opony na letnie?

Zmiana opon na letnie to nie sprawa przepisów prawnych. Chodzi o wygodę i bezpieczeństwo jazdy.

Mało kto zastanawia się, co właściwie decyduje, że dana opona nadaje się do jazdy zimą, a co, że lepiej sprawdza się latem. Cała tajemnica kryje się w składzie materiału, z którego zrobiona jest opona. Chodzi bowiem o dostosowanie opony do warunków na drogach panujących zimą i latem.
Opony letnie dostosowane są do jazdy zarówno po powierzchni suchej, jak i mokrej. Trzeba też pamiętać, że latem panują jednak wyższe temperatury, niż zimą, a asfalt dodatkowo potrafi bardzo się nagrzać. Opona letnia też musi być na to przygotowana.

Opony letnie, podczas deszczowej pogody, na mokrej powierzchni są odporne na zjawisko utraty przyczepności.

Latem opona zimowa okazuje się być zbyt miękka – ta cecha przydaje się zimą, na śliskich powierzchniach pokrytych śniegiem i lodem. Kiedy temperatura wzrasta, a na drogach nie zalega śnieg i lód, może utrudniać jazdę.

Oprócz różnicy w składzie mieszanki gumowej, z której są robione opony letnie i zimowe, różnią się one także bieżnikiem. Bieżnik opony letniej ma płytszy bieżnik. Dzięki temu większa powierzchnia opony przylega do powierzchni drogi. Nacięcia mają odprowadzać wodę w deszczowe dni.
Czas na zmianę opon z zimowych na letnie nadchodzi, kiedy średnia dobowa temperatury przekroczy 7 stopni C.

Zdecydowanie warto przystosować samochód do jazdy wiosną i latem poprzez założenie właściwych opon. Pomaga to jeździć wygodniej, bezpieczniej i taniej – zimowa opona znacznie szybciej zużyje się w warunkach letnich, niż ta dostosowana do warunków tej pory roku.

Najtańsze opony letnie oraz wielosezonowe opony sklep online Plusgum oferuje przez cały rok.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 × 4 =