W czasach niezwykle rozbudowanej struktury internetowej, przeprowadzenie rozmów kwalifikacyjnych na dane stanowisko, czy nawet lekcji online nie stanowi już żadnego wyzwania. Nic zatem dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się także na przeniesienie do sieci konsultacji i terapii psychologicznych. Czy takie działanie skutkuje takimi samymi efektami, co jej klasyczny odpowiednik odbywający się w czasie tradycyjnych wizyt?
Choć wielu pacjentów z początku obawia się, że konsultacje prowadzone przez psychoterapeutę wirtualnie, nie będą tak samo sukcesywne ja te twarzą w twarz, to nic bardziej mylnego. Wielu wykwalifikowanych psychologów jest w stanie z powodzeniem komunikować się z pacjentem podczas sesji terapeutycznej także na odległość. Wystarczy tylko dostęp do tableta, laptopa, czy komputera oraz internetu.
Kontakt najczęściej odbywa się z użyciem standardowych i bezpiecznych programów, takich jak Skype lub Zoom, dzięki czemu nikt z zewnątrz nie będzie miał dostępu do rozmowy. Sesja trwa dokładnie tyle samo, co zawsze, czyli około godziny i w jej czasie można korzystać z kamerki video, umożliwiającej lepsze porozumienie oraz skupienie uwagi. Terapia online pozwala również na zminimalizowanie stresu u pacjenta lękowego, który nie musi opuszczać mieszkania – swojej bezpiecznej strefy komfortu. W przypadkach trudniejszych jedną z opcji są również konsultacje hybrydowe, czyli naprzemienne spotkania online oraz w wersji tradycyjnej.