Samochody w miarę upływu czasu tracą na wartości. Rosnący poziom zużycia poszczególnych części i podzespołów sprawia, że pojawiają się coraz częstsze i bardziej kosztowne usterki. Gdy dojdzie np. do poważnego uszkodzenia jednostki napędowej, może okazać się, że koszt naprawy auta przewyższa jego wartość. Co zrobić w takiej sytuacji?
Sprzedaż uszkodzonego pojazdu innemu użytkownikowi jest praktycznie niemożliwa, choć czasem zdarzają się osoby, które kupują taki sprzęt w nadziei, że uda się go tanim kosztem usprawnić i sprzedać dalej za wyższą cenę. Zwykle w takiej sytuacji pozostaje oddać zdezelowany samochód na złomowisko. Decydując się na takie rozwiązanie, można zarobić kilkaset złotych.
W ostatnim czasie coraz więcej właścicieli starych i zepsutych pojazdów oddaje je do punktów skupu aut. To legalnie działające podmioty gospodarcze, które zajmują się skupowaniem wszystkich modeli i rozbieraniem ich na części. Odzyskane podzespoły są wystawiane na rynku wtórnym, gdzie zwykle szybko znajdują odbiorców. Dzięki temu, że punkty skupu zarabiają na częściach, mogą oferować właścicielom starych samochodów wyższą cenę zakupu niż stacje demontażu.
Możliwość otrzymania dodatkowych środków finansowych sprawia, że tego rodzaju punkty cieszą się coraz większą popularnością. Znaleźć je można praktycznie we wszystkich regionach kraju. Przykładowo, jeśli mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego interesuje skup aut Toruń jest miejscowością, w której prężnie działają legalne podmioty. Korzystanie z ich usług, pozwala szybko pozbyć się zepsutego wraku, a przy okazji zarobić nieco pieniędzy.