Zwolennicy wzmożonego wysiłku fizycznego, podobnie jak zawodowi sportowcy powinni zwrócić szczególną uwagę na swoją dietę. Wraz z większą aktywnością, wzrasta zapotrzebowanie na drogocenne składniki odżywcze. Sprawne funkcjonowanie narządów, jak i całego układu organizmu zawdzięczamy prawidłowej diecie. Jedzenie powinno być lekkie oraz łatwostrawne. Nie należy całkowicie eliminować tłuszczy. Olej roślinny warto dodać do sałatek. Przy komponowaniu posiłków należy wziąć pod uwagę szereg różnych czynników. Warto skorzystać z oferty cateringu dietetycznego cookingcatering.com.pl, aby nie martwić się o dobór odpowiednich składników.
Podczas treningu spalane są głównie węglowodany. Natomiast po zakończeniu ćwiczeń zużywane są do regenerowania włókien mięśniowych. Są największym źródłem energii dla naszego organizmu, odpowiadają za dostarczenie glukozy. Istotne jest, aby jeść je w mniejszych porcjach, regularnie w ciągu dnia. Sportowcy powinni jeść głównie węglowodany o niskim indeksie glikemicznym. W tej grupie produktów znajdują się m.in.:
– pełnoziarnisty makaron (ugotowany al dente)
– pieczywo razowe
– kasze
– ryż brązowy
– płatki owsiane
– owoce, takie jak: grejpfrut, śliwki, jabłka, pomarańcze
Węglowodany złożone winny być spożywane w dużej mierze jako posiłek przedtreningowy. Z tego względu, iż dodają mnóstwo energii. Z kolei węglowodany proste odpowiadają za prawidłową koncentrację, pobudzają mózg do pracy. Przy długotrwałym wysiłku fizycznym warto sięgnąć po węglowodany również w czasie treningu. Najlepiej w postaci batonika węglowodanowego, bądź owocu. Warzywa i owoce dostarczają organizmowi także niezbędnych witamin i minerałów.
Wszystkie organy, jak i tkanki zbudowane są z białka. Wzmożony wysiłek fizyczny równa się zwiększonemu zapotrzebowaniu na białko. Największa ilość budulca powinna być dostarczana przed treningiem. Menu sportowca powinno zawierać produkty zawierające pełnowartościowe białko, czyli:
– ryby – są doskonała alternatywą dla mięsa zwierzęcego.
– mięso – głównie drób (pierś z kurczaka lub indyka), chuda wołowina i cielęcina
– nabiał (mleko wraz z przetworami)
– jajka – są także źródłem witaminy D