Podstawowe elementy budowy drukarki 3D
Technologie & IT
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Podstawowe elementy budowy drukarki 3D

Druk 3D to technologia, która istnieje już od wielu lat. Służy ona do tworzenia obiektów na podstawie modeli komputerowych. W przeszłości druk 3D był wykorzystywany głównie do tworzenia prototypów, ale obecnie znajduje zastosowanie w różnych innych branżach, takich jak produkcja, moda, a nawet opieka zdrowotna. Obecnie dostępnych jest wiele rodzajów drukarek 3D. Jeśli interesuje Cię drukarka 3d cena – sklep aemca.pl posiada takie w swojej ofercie. Każdy typ drukarki ma swoje mocne i słabe strony, ale wszystkie mają pewne wspólne elementy.

Łóżko drukujące

Łóżko do druku to powierzchnia, na której znajduje się Twój model 3D podczas drukowania. Może być wykonane ze szkła, plastiku ABS lub nawet miedzi. Materiał, z którego wykonane jest łoże, zależy od rodzaju posiadanej drukarki i sposobu jej wykorzystania.

Ekstruder

Ekstruder to część drukarki, która topi materiał i wypycha go przez mały otwór. Dysza posiada element grzewczy, który utrzymuje materiał na tyle gorący, że może on swobodnie przepływać, gdy jest wypychany przez ciśnienie powietrza generowane przez pompę elektryczną.

Podajnik filamentu

Podajnik filamentu to część, która podaje filament Twojego modelu 3D do drukarki. Może to być wbudowana funkcja Twojej drukarki lub osobny element wyposażenia. Będzie to zależało od Twojego modelu i sposobu jego użytkowania.

Płyta sterująca

Płyta sterująca to część Twojej drukarki 3D, która koordynuje wszystkie jej funkcje. Powie ona ekstruderowi kiedy ma się rozgrzać i kiedy ma się poruszać w przód i w tył. Śledzi również ile filamentu zostało zużyte, więc nie zabraknie go w środku pracy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Najszybsza metoda druku – jaką wybrać?
Najszybsza metoda druku – jaką wybrać?
Drukowanie stało się bardzo ważną częścią naszego życia. Od drukowania prac plastycznych po drukowanie dokumentów i zdjęć, drukowanie stało się […]
Jak ciekawie zaprezentować trofea sportowe?
Jak ciekawie zaprezentować trofea sportowe?
Każdy sportowiec, niezależnie od tego, czy jest to aktywność amatorska czy zawodowa, stawia sobie cele i dąży do ich osiągnięcia. […]
Drożdze alkoholowe
Drożdze alkoholowe
Produkcja wszelkiego rodzaju alkoholi, mimo iż nie należy do najbardziej tajemnych zajęć tego świata, to wymaga od produkującego określonej wiedzy […]
Ostatnie wpisy