Na czym polega modelowanie i animacja 3D

Modelowanie 3D jest integralną częścią wielu kreatywnych profesji. Inżynierowie i architekci używają go do planowania i projektowania swoich prac. Animatorzy i projektanci gier realizują za jego pomocą różnorodne pomysły. A prawie każdy hollywoodzki hit kinowy wykorzystuje grafikę 3D w celu uzyskania efektów specjalnych, obniżenia kosztów i przyspieszenia procesu produkcji.

Krótki wstęp do tworzenia i modyfikacji przedmiotów trójwymiarowych

Modelowanie 3D jest techniką służącą do wykonywania cyfrowej reprezentacji dowolnego obiektu lub powierzchni. W tym celu korzysta się ze specjalnego oprogramowania, które umożliwia manipulację punktami w przestrzeni wirtualnej. Punkty te, zwane wierzchołkami, modyfikuje się tak długo, aż ukończona zostanie siatka obiektu. Jednym z wykorzystywanych w tym celu programów jest PIXOLOGIC ZBrush 2020, który można kupić np. na stronie https://itmedia.pl/kategoria-produktu/oprogramowanie/producent-aplikacji/pixologic/pixologic-zbrush/. Proces modelowania 3D tworzy obiekt cyfrowy, który może być w pełni animowany, jest więc niezbędną fazą w trakcie pracy nad tworzeniem ruchomych obiektów.

Czym jest animacja 3D?

Polega ona na kreowaniu ruchomych obrazów w trójwymiarowym środowisku cyfrowym. Proces sprowadza się do starannej manipulacji przygotowanymi wcześniej modelami 3D, co przypominać może poruszanie marionetką. Następnie wyeksportowane zostają sekwencje obrazów, które oglądane kolejno w krótkich odstępach czasu dają iluzję ruchu. Popularnym narzędziem służącym do tworzenia animacji 3D jest Cinema 4D, o którym więcej można dowiedzieć się na https://itmedia.pl/kategoria-produktu/oprogramowanie/producent-aplikacji/maxon/cinema-4d/.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

16 + 10 =