Klocki hamulcowe – czym są i jak działają?
Technologie & IT
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Klocki hamulcowe – czym są i jak działają?

Czym są?

Klocki hamulcowe są istotną częścią układu hamulcowego Twojego samochodu. To one zatrzymują pojazd po naciśnięciu pedału hamulca.

Klocki hamulcowe są wykonane z wytrzymałych materiałów, takich jak stal, ceramika lub Kevlar i są zaprojektowane tak, aby były wystarczająco elastyczne, aby wytrzymać ciepło i ciśnienie podczas hamowania.

Jak działają?

Kiedy naciskasz na pedał hamulca, dwie części klocka są dociskane do siebie, co powoduje tarcie między nimi. To tarcie tworzy ciepło, które zużywa się na powierzchni każdego klocka, aż osiągnie punkt, w którym nie jest już skuteczny w zatrzymaniu pojazdu.

Zadanie klocków hamulcowych jest dość proste: spowalniają Twój samochód, przekształcając energię kinetyczną w energię cieplną poprzez tarcie o ich materiał powierzchniowy. Ta energia cieplna jest następnie rozpraszana do atmosfery przez otwory chłodzące hamulce znajdujące się za każdą piastą koła.

Główne elementy klocka hamulcowego

Płytka nośna: Płytka nośna jest zwykle wykonana z metalu lub tworzywa sztucznego i utrzymuje pozostałe elementy razem. Może być również nazywana płytą adaptacyjną lub kołnierzem.

Ślizgi: Ślizgacz jest wykonany z materiału ciernego i jeździ po wirniku podczas hamowania. Ślizgi zatrzymują samochód poprzez naciskanie na wirnik podczas naciskania pedału hamulca.

Połączony materiał cierny: Wiązany materiał cierny jest tym, co dotyka obu stron wirnika, gdy naciskasz pedał hamulca. Jest on przyklejony do obu stron każdego ślizgacza, dzięki czemu podczas hamowania zawsze występuje między nimi nacisk.

Jeśli chcesz je wymienić w swoim samochodzie, to jest to jedna z części ford mondeo.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Charakterystyczne cechy mebli wykonanych w stylu skandynawskim
Charakterystyczne cechy mebli wykonanych w stylu skandynawskim
Skandynawski design to trend, który można zastosować do różnych przedmiotów codziennego użytku: od aranżacji wnętrz po wzornictwo przemysłowe. Pomimo tego, […]
Rodem ze skandynawskiego kryminału – o praktyce podświetlaniu mebli
Rodem ze skandynawskiego kryminału – o praktyce podświetlaniu mebli
Podświetlanie różnego rodzaju elementów mebli staje się coraz bardziej popularne. Lampy ukryte pod szafkami, oświetlające co ciekawsze elementy meblościanek, albo […]
Czy warto kupić telefony Huawei?
Czy warto kupić telefony Huawei?
Świetny stosunek ceny do jakości Telefony marki Huawei cieszą się coraz większą popularnością wśród klientów. Sekret sukcesu tego chińskiego producenta […]
Ostatnie wpisy