Technologia fotowoltaiczna polega na przetwarzaniu energii słonecznej w energię elektryczną za pomocą specjalnych paneli montowanych w nasłonecznionych miejscach. W związku z tym, że panele nie emitują żadnych zanieczyszczeń, nie generują żadnego hałasu, technologia ta jest przyjazna środowisku. Korzystanie z niej pozwala zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza i środowiska naturalnego, dlatego coraz więcej samorządów zachęca do jej stosowania.
Najważniejszą zachętą do założenia paneli fotowoltaicznych są dotacje na tego rodzaju inwestycje. W związku z tym, że dopłaty są finansowane przez samorządy, warunki dofinansowania mogą się różnić w zależności od miejsca zamieszkania. Żeby się z nimi zapoznać, najlepiej zajrzeć do Internetu.
Przykładowo mieszkaniec Wielkopolski, który chce dowiedzieć się więcej o dotacjach na instalacje fotowoltaiczne powinien wpisać w wyszukiwarkę hasło “fotowoltaika dofinansowanie Poznań”. Alternatywnym sposobem na uzyskanie informacji jest odwiedzenie wojewódzkiego urzędu zajmującego się ochroną środowiska.
Sceptycy twierdzą, że w polskich warunkach technologia fotowoltaiczna nie sprawdza się, ponieważ jest zbyt mało słonecznych dni. Nie jest to prawda. Kalkulator opłacalności fotowoltaiki wyraźnie pokazuje, że inwestycja w tą technologię zwraca się w ciągu kilku, bądź kilkunastu lat. Nowoczesne panele umożliwiają pozyskiwanie energii słonecznej potrzebnej do produkcji prądu nawet w pochmurne dni.
Co więcej, niewykorzystaną energię elektryczną wytworzoną w okresie letnim można zmagazynować w sieci i korzystać z niej zimą, gdy dni słonecznych jest mniej. Należy mieć świadomość tego, że pomimo starań rządu, Polaków czekają w najbliższych latach znaczące podwyżki za prąd, a panele fotowoltaiczne są najprostszym sposobem na obniżenie rachunków.