Jakie specjalizacje są możliwe po studiach prawniczych?
Różne kierunki studiów prawniczych są każdego roku masowo oblegane przez kandydatów, co wynika z faktu, iż po ich ukończeniu można zazwyczaj bez większego trudu znaleźć dobrze płatną i atrakcyjną pracę. Warto podkreślić, że studia prawnicze obejmują nie tylko samo prawo karne, ale również kierunki pokrewne, takie jak choćby administracja, prawo kościelne, prawo w biznesie czy bezpieczeństwo narodowe.
Na absolwentów czeka nie tylko praca w kancelariach
Absolwenci studiów prawniczych mogą znaleźć zatrudnienie w licznych kancelariach, administracji państwowej (urzędy, placówki dyplomatyczne itp.), ośrodkach badawczych oraz różnych instytucjach o charakterze doradczym. Jedynie tradycyjne kierunki, czyli prawo i prawo kanoniczne, odbywają się w formie jednolitych studiów magisterskich, co oznacza, że trwają pięć lat.
Pozostałe dzielą się natomiast na studia I i II stopnia (zgodnie z normami bolońskimi). Absolwenci studiów prawniczych są wyposażeni w obszerną wiedzę z zakresu kodeksu karnego, cywilnego i pracy, a także innych dziedzin, w zależności od wybranej ścieżki kariery.
Wyróżniamy następujące rodzaje prawa, w których mogą się specjalizować studenci tego kierunku:
- karne – adwokat broniący oskarżonych w sądzie, sędzia lub prokurator
- doradztwo podatkowe – udzielanie porad związanych z obowiązkami podatkowymi i celnymi, prowadzenie ksiąg podatkowych i innych ewidencji, sporządzanie deklaracji i zeznań itp; można więcej przeczytać o tym na http://rpms.pl/uslugi-prawne/podatki/
- rodzinne – sprawy związane z rozwodami, przekazywaniem władzy rodzicielskiej, ustalaniem alimentów i majątku, a także adopcją
- cywilne – sprawy dotyczące spadków, nieruchomości, odszkodowań itp.
- pracy – m.in. roszczenia związane z wygaśnięciem stosunku pracy, ubezpieczenia społeczne, prawo odstąpienia od umowy
- spółek handlowych – czynności dotyczące obsługi spółek, ich zakładania i likwidacji