Jakie są rodzaje obiektywów?
Technologie & IT
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jakie są rodzaje obiektywów?

Światło jest najważniejsze

To oczywiste, że światło jest tym dla fotografii, co elektryczność dla żarówki. Aby uzyskać odpowiednie światło, lustrzanki cyfrowe używają różnorodnych obiektywów, dostosowanych do przeróżnych sytuacji. Należy zdecydować, czy lepiej wybrać obiektyw stało-ogniskowy dla uzyskania np. efektu zmiękczenia obrazu lub zmiennoogniskowe, zwane także obiektywami zoom.

Obiektywy stało-ogniskowe

Makro — używa się go podczas fotografii bardzo małych obiektów (np. owadów). Wyróżnia je bardzo dobra jakość obrazu i mała jasność.

Portretowe — ogniskowa obiektywu to 85-135mm. Tak jak sugeruje jego nazwa, idealnie sprawdza się do fotografowania portretów.

Standard (reportaż) — o ogniskowej 35-65 mm. Charakteryzuje się postrzeganiem podobnym do oczu człowieka. Duża jasność za niską cenę.

Rybie oko — krótka ogniskowa o dużym polu widzenia. Obiektyw całkowicie zaokrągla obraz.

Tilt-shift — Dość trudny dla amatorów do oswojenia. Dzięki niemu fotograf może zmieniać dowolnie perspektywę.

Supertele — ogniskowa tego obiektywu sięga zwykle od 200 mm do 600 mm lub więcej. Cechuje się wysoką jakością, często używa się go w przyrodzie lub sporcie.

Obiektywy zmienno–ogniskowe (Zoom)

Kit — cechuje go duża rozpiętość ogniskowej, zmienna jasność i dość średnia jakość. Najczęściej kupują go początkujący fotografowie.

Szeroki kąt — posiada szeroki kąt widzenia, ale bez efektu zaokrąglenia, jak to było w przypadku rybiego oka.

Teleobiektyw reporterski — jego ogniskowa głównie to 70 — 200 mm. Dobra jakość i wysoka jasność. Uniwersalny w zastosowaniu. Głównie używane przez fotoreporterów.

Superzoom — ogniskowa tego obiektywu to od 20 do 300 mm. Średniej jakości obiektyw o dużej rozpiętości światła. Często jest wybierany przez amatorów lub turystów.

Jak można zauważyć, obiektywy fotograficzne są bardzo zróżnicowane pod kątem właściwości, dlatego przed ich zakupem należy dokładnie przemyśleć, do czego będzie nam służył aparat.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Krzesła i regały w stylu loftowym – niezbędny element każdego industrialnego wnętrza
Krzesła i regały w stylu loftowym – niezbędny element każdego industrialnego wnętrza
Industrialne wnętrza zdobyły ogromną popularność. Przestronne, stosunkowo surowe (bez perfekcyjnego wykończenia i dbałości o każdy, nawet najmniejszy detal), minimalistyczne i […]
Ekogroszek – czy opłaca się go używać?
Ekogroszek – czy opłaca się go używać?
Na rynku znajdziemy bardzo wiele rodzajów węgla, który nadaje się do spalania w domowych piecach. Jest to obecnie najbardziej popularny […]
Jaki jest najlepszy sposób na podróżowanie między krajami w podróży biznesowej?
Jaki jest najlepszy sposób na podróżowanie między krajami w podróży biznesowej?
Podróżowanie między krajami w celach biznesowych może być stresującym doświadczeniem. Musisz upewnić się, że nosisz odpowiednie dokumenty, twój paszport jest […]
Ostatnie wpisy