Jak często należy kontrolować stan opon w pojeździe ciężarowym?

Opony, które stosuje się w samochodach ciężarowych muszą być trwałe, ponieważ od nich zależy komfort jazdy oraz bezpieczeństwo. Muszą one być też właściwie dobrane. Opony są elementem, który zużywa się, dlatego trzeba wiedzieć kiedy konieczna jest ich wymiana.

Kiedy trzeba wymienić opony w samochodzie ciężarowym?

Każda opona posiada oznaczenie, które informuje o tym, że bieżnik jest już zbyt mały. W takiej sytuacji konieczne jest założenie nowych opon, ponieważ jazda ze takim bieżnikiem może powodować, że samochód nie będzie miał dobrej przyczepności. O tym, że ogumienie jest już zużyte świadczą również wszelkie pęknięcia, zadrapania itd. Rażące ślady użytkowania mogą bowiem narażać kierowcę oraz innych uczestników ruchu na niebezpieczeństwo.

Niesprawne opony mogą również skutkować zniszczeniem ładunku, jaki znajduje się w samochodzie ciężarowym. Głębokość bieżnika opon w ciężarówce nie może być mniejsza niż 1,6mm. Szacuje się również, że ogumienie w tego rodzaju pojazdach może być eksploatowane przez okres 10 lat. Po upływie tego czasu opony nie nadają się już do użytkowania, ponieważ nawet najdrobniejsze rysy czy pęknięcia mogą być katastrofalne w skutkach.

Dobór prawidłowego ogumienia ma znaczący wpływ także na ogólne zużycie paliwa. Profesjonalną wymianę opon w samochodach ciężarowych świadczy m.in. serwis volvo podkarpackie to jeden z regionów, w którym można go znaleźć. Wymieniając ogumienie trzeba pamiętać o tym, aby na jednej osi znalazły się opony o takim samym stopniu zużycia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × 1 =