Czym jest ekogroszek i dlaczego warto nim ogrzewać dom?

W kwestii ogrzewania naszych domów najważniejsze jest, aby koszty nie zwalały z nóg i aby nie emitować zanieczyszczeń do atmosfery. Gdy stajemy przed wyborem sposobu ogrzewania nieruchomości, porównujemy jak wyglądają cenowo poszczególne opcje. Ogrzewanie węglowe jest na pewno najtańszą z nich. Jednak tradycyjnego węgla będziemy musieli o wiele więcej zużyć. Wadą tego rozwiązania jest też duże zanieczyszczanie powietrza. Jest ono spowodowane zarówno jakością węgla, jak i pieców, często starych i niespełniających żadnych norm, w których odbywa się jego spalanie. Alternatywą dla węgla okazuje się ekogroszek. 

Podstawowe kwestie dotyczące ekogroszku

Nasuwa się na początek następujące pytanie – ekogroszek co to jest? Stanowi on nic innego jak paliwo stałe, z węgla kamiennego lub brunatnego, przeznaczone do stosowania w nowoczesnych, niskoemisyjnych kotłach. Jest wysokokaloryczny, co oznacza, że długo się pali, a przez to jest wydajny. Występuje w postaci granulek od 5 – 25 mm. Pozwala to stosować go w piecach wyposażonych w automatyczne podajniki. Podczas jego spalania wytwarza się o wiele mniej siarki niż podczas użycia innego węgla. Dodatkowo po jego spaleniu pozostaje niewiele popiołu. Stosowanie ekogroszku jest bardzo ekonomicznym rozwiązaniem, ponieważ zużywa się go o wiele mniej niż tradycyjnego węgla.

Węgiel, a jednak bardziej ekologiczny

Ogrzewanie ekogroszkiem jest dużo bardziej ekologiczne. Decyduje o tym jego sposób wytworzenia, dzięki któremu staje się on paliwem o wysokiej jakości. Dodatkowo podczas procesu spalania emitowana jest tylko niewielka ilość pyłów i gazów cieplarnianych. Dzieje się tak dzięki zastosowaniu kotłów, które muszą spełniać normy PN-EN 303-5:2015 dla urządzeń klasy 5.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × 1 =