Co posiadają nowoczesne rowerki dziecięce?

Obecne rozwiązania pozwalają na naukę jazdy na rowerze już od maleńkiego. Jest to bardzo ważna aktywność, kształtująca koordynację i zdolności motoryczne.

Równowaga i bezpieczeństwo

Poszczególne opcje dostosowane są do wieku maluszka, natomiast już dla dzieci, które dopiero nauczyły się chodzić można sięgnąć po bezpieczne rowerki biegowe, które nie posiadają jeszcze pedałów. Pomagają jednak w kształtowaniu utrzymywania równowagi i pokazują pewien mechanizm działania.

Ciekawym rozwiązaniem jest rowerek trójkołowy z daszkiem, który gwarantuje dodatkowy komfort i stabilność, a rodzice mają przy okazji możliwość pełnej kontroli nad samą jazdą, czy też nawet prowadzenia takiego pojazdu poprzez popychanie (niczym wózka), jeżeli młoda osoba zmęczy się i odmówi samodzielnej aktywności. Kolejnym krokiem jest z reguły rower dla dzieci 12 cali, który nawiązuje już pomału do modeli dla nastolatków i dorosłych, lecz mniejsze koła gwarantują na tym etapie większe bezpieczeństwo.

Uproszczona konstrukcja

Nawet sięgając po pierwsze poważniejsze rowerki wciąż utrzymywana jest ich prosta konstrukcja, by najmłodsi poradzili sobie i nie zrażali się do tej formy ruchu. Takie pojazdy nie mają zatem przerzutek i stosuje się w nich jeden hamulec, najczęściej tylny, aby uniknąć sytuacji w której dziecko zatrzyma się wykorzystując przednią blokadę i przeleci przez kierownicę.

W wariantach dwukołowych często zamieszcza się mimo wszystko mniejsze, boczne kółka pomocnicze, które pomagają w razie przechylania się rowerka – z czasem będzie je można po prostu zdemontować. Ułatwieniem dla rodziców jest też kijek asekurujący, który osadzony jest za tylnym kołem i pomaga podczas nauczania dziecka jazdy na rowerze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dwa × trzy =