Laser to urządzenie, które znalazło szereg zastosowań. Wykorzystywane jest w różnych dziedzinach nauki i ciągle szuka się dla niego nowych rozwiązań. Cięcie laserem jest nowoczesną metodą rozdzielania materiału. Powierzchnia po tej obróbce w porównaniu z innymi metodami cięcia jest najlepsza pod względem jakości.
Wiązka lasera może przecinać metale jak i niemetale, stale stopowe oraz niestopowe, drewno, tytan, aluminium, ceramikę, tworzywa sztuczne i wiele innych. Wśród metali bardzo często wycinane są blachy, które znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu co świetnie przedstawia strona https://valor-cnc.pl/oferta/ciecie-blach. Pierwszym przeciętym materiałem była blacha stalowa w 1967 r. Proces cięcia może być wykonywany ręcznie i automatycznie. Energia wiązki promieniowania laserowego ciągłego albo impulsowego skutkuje miejscowym stopieniem materiału. Laser używa się również do perforacji, przebijania otworów, wiercenia i nie tylko.
– Gazowe, które dzielą się na grupy jako lasery gazowe atomowe, jonowe i molekularne,
– Lasery rubinowe mające zastosowanie w holografii, lasery neodymowe stosowane przy mikroobróbce oraz lasery neodymowe na szkle,
– Lasery barwnikowe, które są laserami cieczowymi,
– Lasery półprzewodnikowe.
– Cięcie ze spalaniem materiału,
– Cięcie z odparowaniem materiału,
– Cięcie ze stapianiem i wydmuchiwaniem materiału.
Podstawowe zalety to duża precyzja, oszczędność materiału, dokładność pozycjonowania, uzyskiwanie dużych prędkości, powtarzalność, cięcie różnych materiałów. Główną wadą jest wysoki koszt zakupu lasera. Również jest to długi czas oczekiwania na szkolenie z obsługi lasera.