Opady deszczu mogą bardzo skutecznie sparaliżować postęp prac budowlanych. Dzieje się tak szczególnie wówczas, gdy zalane zostaną wykopy. W tej sytuacji konieczne jest wykorzystanie odpowiednich urządzeń oraz instalacji w celu osuszenia zalanego terenu. W przeciwnym wypadku zalegająca woda i wilgoć może doprowadzić do poważnych problemów. Oto najpopularniejsze rozwiązania technologiczne.
W celu osuszenia wykopu inżynieryjnego bardzo często stosowane są igłofiltry, a więc długie przewody rurowe, które wpuszcza się do gleby i które umożliwiają odessanie obecnej w niej wody za pomocą umieszczonego na powierzchni kolektora ssącego i agregatu pompowego. Oczywiście, celem takiej instalacji jest przetransportowanie zalegającej w gruncie wody w miejsce, gdzie nie będzie ona przeszkadzać w prowadzeniu prac budowlanych.
Warto wiedzieć, że do odpompowania wód gruntowych nie wykorzystuje się zwyczajnych pomp wodnych, ale specjalnych pomp szlamowych, które przystosowane są do zbierania brudnej wody, zanieczyszczonej piaskiem, ziemią i śmieciami.
Jako alternatywne działanie do osuszania gleby na terenie prac budowlanych wykorzystuje się również studnie depresyjne, a więc głębokie odwierty, tworzące lej depresyjny, w który umieszcza się specjalistyczną pompę głębinową. Innym sposobem jest metoda powierzchniowa, wykorzystująca pompy zatapialne, które służą do usuwania wody bezpośrednio z samego terenu wykopu. Te środki nie są jednak tak popularne jak wspomniane wcześniej igłofiltry, który nadal znajdują się w powszechnym wykorzystaniu.