Uprawa roślin zielonych – dlaczego warto sięgnąć po nawóz?

Nawożenie roślin może być niezbędne nie tylko przy masowych uprawach. Czasem jest ono konieczne w przydomowym ogródku, a nawet przypadku kwiatów doniczkowych. Dlaczego jest to tak ważne oraz jakie składniki są niezbędne dla ich prawidłowego rozwoju? Jakie rodzaje nawozów możemy znaleźć w sklepach ogrodniczych?

Co jest potrzebne roślinom?

To, co jest konieczne dla optymalnego rozwoju, to elementy, które są pobierane z gleby. W środowisku naturalnym wracają one do ziemi po obumarciu rośliny i ulegają rozkładowi. W ogrodach oraz domowych uprawach nie jest to możliwe, gdyż wszystkie plony są zbierane.

Do prawidłowego rozwoju, niezbędny jest właściwy zestaw składników mineralnych. Są to: fosfor, azot oraz potas. Ważne są również wapń, magnez, siarka, cynk, żelazo, miedź, chlor, molibden. Gdy któregoś z tych składników zabraknie, może to objawiać się zahamowaniem jej wzrostu, słabym kwitnieniem oraz owocowaniem lub też odbarwieniem liści.

 Aby uzupełnić niedobory poszczególnych elementów, stosuje się nawozy. Bez problemu znajdziemy specyfiki do konkretnych rodzajów i gatunków, np. do storczyków, kaktusów, pelargonii czy sukulentów. Można również znaleźć takie, które są przeznaczone do określonych grup roślin, np. do roślin kwitnących lub liściastych. Najczęściej spotykane są nawozy w płynie, takie jak https://domowauprawa.pl/pol_m_NAWOZY_Nawozy-PLAGRON-181.html oraz w postaci granulatów, tabletek, pałeczek lub też w aplikatorach. Ich działanie jest szerokie i ma na celu m.in. uzupełnienie składników odżywczych oraz poprawę jakości gleby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć + siedem =